Gdzie? W warszawskim Muzeum Polin. Kiedy? Już w ten weekend. Przez dwa dni międzynarodowe drużyny programistów, deweloperów i młodych przedsiębiorców będą tworzyć narzędzia do walki z antysemityzmem i mową nienawiści w internecie
Internet nie zawsze jest miłym miejscem. Czy można stworzyć narzędzia, żeby usunąć hejt z sieci? Przez najbliższy weekend będą pracować nad tym programiści na hackathonie w warszawskim muzeum Polin.
Hackathon, to „maraton projektowania”, wydarzenie podczas którego programiści (także amatorzy), stają przed zadaniem rozwiązania pewnego problemu w wyznaczonym czasie. Na warszawskim hackathonie przeciw antysemityzmowi zawodnicy będą mogli wykorzystać aż 5 milionów źródeł: stron internetowych, forów, komentarzy i postów w mediach społecznościowych, pod kątem hejtu i antysemityzmu. To wszystko w czasie rzeczywistym.
Uroczyste otwarcie imprezy odbędzie się dziś o godzinie 19:00. W sobotę i niedzielę uczestnicy z Izraela, Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych będą pracować nad stworzeniem narzędzia do walki z mową nienawiści. Współpracować z nimi będą przedstawiciele świata biznesu.
Celem inicjatywy jest opracowanie takiego rozwiązania, które miałoby w przyszłości potencjał rynkowy. Nad drużynami, będą czuwać eksperci z dziedziny uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji, przetwarzania danych, analizy języka w sieci, data scrapingu i gamingu.
Rozwiązania do walki z antysemityzmem, które zaproponują drużyny w niedzielę, 6 października 2019 r., oceni jury pod przewodnictwem Jowity Michalskiej z Digital University. Zwycięskie narzędzie otrzyma nagrodę pieniężną ufundowaną przez partnerów wydarzenia Ambasadę Stanów Zjednoczonych i Amazon Web Services oraz wsparcie mentorskie, które ma na celu jego dalszy rozwój oraz komercjalizację.
Czas byśmy wykorzystali technologię nie tylko w kontekście finansowych profitów, start-upów, optymalizacji kosztów czy analizy zachowań użytkowników, ale użyli jej potencjału do tworzenia skalowalnych rozwiązań problemów społecznych – Jakub Schimmelpfennig
Hackathon zorganizowały Ambasada Izraela, Fundacja Tikkunology (by PI Startups) i Fundacja Digital University. Patronem Honorowym jest Rzecznik Praw Obywatelskich RP.
„Izrael nazywany jest „narodem start-upów”, dlatego naturalne wydało nam się skorzystanie ze zdobyczy technologii do rozwiązania znanego od wieków problemu antysemityzmu. Pełniąc naszą misję w Polsce jesteśmy świadomi tysiącletniej wspólnej polsko-żydowskiej historii, która szczególnie pięknie pokazana jest w Muzeum Polin, będącym gospodarzem wydarzenia. Do wspólnej pracy nad problemem zaprosiliśmy zaś młodych profesjonalistów z 3 kontynentów i razem z nimi dajemy wyraz naszego dążenia do uczynienia świata lepszym” – powiedziała Tal Ben-Ari Yaalon, wiceambasador Izraela w Polsce.
„Chcemy uczynić z technologii sprzymierzeńca” – mówi Jakub Schimmelpfennig, CEO Tikkunology (by PI Startups). „Wszyscy doświadczamy niesamowitych zmian, które nam niesie. Czas byśmy wykorzystali technologię nie tylko w kontekście finansowych profitów, start-upów, optymalizacji kosztów czy analizy zachowań użytkowników, ale użyli jej potencjału do tworzenia skalowalnych rozwiązań problemów społecznych” – dodaje Schimmelpfennig.
Organizatorzy mają nadzieję, że pierwsza edycja Hackathon #hackhate będzie inspiracją oraz zwiększy świadomość o problemach grup dotkniętych mową nienawiści, wykluczanych i narażonych na różne formy dyskryminacji.
Hackathon #hackhate: Antisemitism będzie trwał 48 godzin. Rozpoczyna się w piątek wieczorem, 4 października i kończy w niedzielę, 6 października. Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie https://hackhate.com/
Więcej informacji:
Ambasada Izraela: Marta Korycińska, pr-projects@warsaw.mfa.gov.il, +48 514 688 390
Rechters PR: Stanisław Regulski, stanislaw.regulski@rechters.pl, +48 511 800 032
Organizatorzy:
Ambasada Izraela, Fundacja Tikkunology (by PI Startups), Fundacja Digital University
Patron honorowy:
Rzecznik Praw Obywatelskich RP
Partnerzy:
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, AJC Shapiro Silverberg Central Europe Office, Green Lights, Amazon Web Services, Netguru Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki, Ambasada Republiki Federalnej Niemiec, IDC Herzliya, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Microsoft, Netguru, SentiOne, Orange, Samurai Labs, Coca Cola, White Hill, Rechters PR, Ufo Media.