5G, sztuczna inteligencja i wysokie moce obliczeniowe przekształcą dotychczasowe strategie budowania potęgi państw – uważają eksperci z Instytutu Kościuszki, organizatora zakończonej w Katowicach V edycji Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC CEE
W trakcie dwóch dni kongresu CYBERSEC CEE przeprowadzono 30 paneli dyskusyjnych ze 150 ekspertami. Ponad 1700 uczestników zgromadziło Forum i 10 wydarzeń towarzyszących, w tym po raz pierwszy zorganizowane targi Cybersec Expo z ponad pięćdziesięcioma wystawcami.
Budując fundamenty dla sieci 5G konieczne jest zapewnienie jej bezpieczeństwa. Dlatego istnieje potrzeba pogłębionej współpracy publiczno-prywatnej. Powinna się ona skoncentrować na konkretnych zagrożeniach i przyjąć efektywną formułę, która umożliwi skuteczne pokonywanie przeciwności w dynamicznie zmieniającym się cyfrowym środowisku – to zdaniem prezes Instytutu Kościuszki Izabeli Albrycht, najważniejsze konkluzje tegorocznego CYBERSEC.
Cyfrowe DNA
– Po raz kolejny konferencja przyczyniła się do budowania świadomości zagrożeń związanych z dynamicznym rozwojem nowych technologii, w którym to procesie od samego początku należy myśleć o tym, że człowiek powinien być traktowany podmiotowo i uznany za najważniejszy element cyfrowego systemu, a bezpieczeństwo powinno być wbudowane w DNA tego systemu – mówiła Albrycht.
W podobnym tonie wypowiadał się manager ds. zaawansowanych usług bezpieczeństwa z Cisco Wszebor Boksa. W najbliższych latach sztuczna inteligencja zmieni sposób, w jaki pracujemy, podróżujemy, czy robimy zakupy. Jednak przeszkodą na drodze do jej wdrożenia są obawy o poziom bezpieczeństwa. Aby to bezpieczeństwo zapewnić potrzebny jest wspólny wysiłek, który powinny podjąć i przedsiębiorstwa i sektor publiczny. Wspólnie powinny być też określone nowe sposoby wykrywania zagrożeń – mówił podczas panelu o zagrożeniach wynikających z wykorzystania sztucznej inteligencji do cyberprzestępstw.
Manager ds. polityk publicznych i relacji rządowych w Google Ludmila Georgieva zwróciła uwagę, że same technologie są neutralne, nie są ani złe ani dobre. A to między innymi od decydentów zależy, jak te technologie są wykorzystywane, w zły czy dobry sposób.
Gdzie jest potęga?
Z kolei podczas panelu dyskusyjnego pt. „Geopolityka cyberbezpieczeństwa – nadchodzące implikacje cyfrowej zimnej wojny” założyciel i prezes Strategy & Future Jacek Bartosiak zwrócił uwagę na konieczność konsolidacji krajów europejskich, by stać się konkurencyjnymi wobec Chin i USA.
– Jeśli Europa nie zdecyduje się na konsolidację, co do tej pory nigdy się nie udało, to znajdzie się w krytycznym momencie, a jej przyszłość będzie zależeć od wyniku rywalizacji między Chinami a USA – ostrzegał Bartosiak.
5G państwowa sprawa
Do problemu suwerenności państwowej w cyfrowej rzeczywistości ustosunkował się Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatel, nawiązując do podpisanego w poniedziałek listu intencyjnego ws. zbadania możliwości powstania w Polsce jednej sieci 5G w paśmie 700 MHz.
– W przeszłości łatwiej było zdefiniować suwerenność. Dzisiaj żyjemy w przestrzeni cyfrowej i trudno jest jednoznacznie określić, czym jest państwo suwerenne. Rywalizacja pomiędzy USA a Chinami, o to kto będzie wielkim bratem internetu, to więcej niż walka o hegemonię. Polska koncepcja to walka o niezależną pozycję – zauważył Bończa Tomaszewski. – Chcemy stworzyć państwo niezależne w cyberprzestrzeni, tworząc więzi z partnerami – dodał prezes Exatel.
W najbliższych latach sztuczna inteligencja zmieni sposób, w jaki pracujemy, podróżujemy, czy robimy zakupy. Jednak przeszkodą na drodze do jej wdrożenia są obawy o poziom bezpieczeństwa. Aby to bezpieczeństwo zapewnić potrzebny jest wspólny wysiłek, który powinny podjąć i przedsiębiorstwa i sektor publiczny. Wspólnie powinny być też określone nowe sposoby wykrywania zagrożeń
Przypomnijmy, że w poniedziałek przedstawiciele Orange Polska, Cyfrowego Polsatu oraz T-Mobile Polska, a po stronie państwa Grupy PFR i Exatel, podpisali w obecności ministra cyfryzacji list intencyjny ws. analiz budowy wspólnej sieci 5G w paśmie 700 MHz. Sygnatariusze teraz wytypują zespoły, które wezmą udział w pracach nad analizami, które potrwają do końca br. Potem mają zadeklarować, czy wezmą udział w tworzeniu spółki celowej #Polskie5G. Spółka ta miałaby w 51 procentach należeć do państwa.
Cyberbezpieczna równość płci
Organizatorzy CYBERSEC CEE podkreślili również problem deficytu kobiet w sektorze ICT. Udział kobiet jest w nim alarmująco niski i wynosi około 11 proc., a ta nierównowaga płci uniemożliwia pełny rozwój sektora. Coraz więcej firm i organizacji zdaje sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie zróżnicowanych zespołów w celu sprostania obecnym zagrożeniom.
Temu zagadnieniu poświęcony był format CYBERSEC Women, który otworzyły Izabela Albrycht oraz dr Joanna Świątkowska, dyrektor programowa CYBERSEC. Dr Świątkowska zwróciła uwagę na ważną rolę edukacji kobiet.
– Chciałabym żeby na moich zajęciach prowadzonych na Akademii Górniczo-Hutniczej pojawiało się więcej dziewcząt – mówiła Świątkowska.
Wystawa i prezentacje
Goście CYBERSEC EXPO mogli odwiedzić stoiska zarówno globalnych liderów rynku IT, w tym Microsoftu, Cisco, Google, Samsunga, BAE Systems, jak i regionalnych liderów (Asseco i PZU) oraz innowacyjnych start-upów i scale-upów, takich jak Nethone.
Przedstawiciele Politechniki Śląskiej zaprezentowali symulację cyberataku na instalację przemysłową, a Cybersec Mil – robota rozpoznawczego do sprawdzania pomieszczeń, terenu czy przepustowości dróg.
Jedną z atrakcji był specjalny fotel Pulsar firmy Samsung, dzięki któremu, po założeniu gogli VR, można było poczuć się jak na pokładzie samolotu wykonującego podniebne akrobacje.
Stanowisko wirtualnego tenisa stołowego Nokii posłużyło do zobrazowania różnicy między szybkością przesyłu danych w sieciach 4G i 5G. Muzeum Historii Komputerów i Informatyki zaprezentowało wystawę starych komputerów, a Urząd Miasta Katowice zaprezentował jeden z największych na świecie joysticków, za pomocą którego można było zagrać w popularnego Pac-Mana.
– Podczas targów towarzyszących CYBERSEC Forum, goście mogli zobaczyć z jednej strony jak działają rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa IT, a z drugiej, jak może wyglądać cyberatak. Myślę, że takie „namacalne” przykłady powinny towarzyszyć dyskusjom na temat cyberbezpieczeństwa. Pozwalają one zdać sobie sprawę, że ataki na infrastrukturę IT stanowią realne zagrożenie dla cyfrowej transformacji wszystkich sektorów gospodarki – stwierdził Robert Siudak, dyrektor ds. współpracy i realizacji projektów w Instytucie Kościuszki.
Poza strefą targową w części EXPO trwały równolegle prezentacje i panele. Swoją światową premierę miało rozwiązanie ElIoT Pro firmy Cyberus Labs z Katowic, które służy zapewnieniu bezpieczeństwa internetu rzeczy. Podpisano także list intencyjny między Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego a firmą, inicjujące powstanie Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy.
Jednym z patronów medialnych wydarzenia był portal sztucznainteligencja.org.pl.
Estonia nagrodzona
W ramach European CYBERSEC Award, nagrodę za zasługi dla cyberbezpieczeństwa, jako części bezpieczeństwa narodowego, otrzymała Republika Estonii oraz prezydent tego kraju Kersti Kaljulaid. Estonia została nagrodzona za pracę, jaką wykonała dla budowy zaufania w cyberprzestrzeni i zabezpieczenia cyfrowego DNA świata, a także wsparcie projektu „3 Seas Digital Highway” – inicjatywy budowy infrastruktury cyfrowej wzdłuż dróg i linii energetycznych.
Na scenie Forum CYBERSEC zapowiedziano podpisanie Wspólnej Deklaracji Estonii i USA na temat 5G podczas trwającej wizyty premiera Estonii w Waszyngtonie. Takie umowy podpisały już wcześniej z USA Polska i Rumunia.