Dwaj Duńczycy chcieli sprawdzić kreatywne możliwości uczenia maszynowego i wyszła im księgarnia internetowa z książkami w całości stworzonymi przez sztuczną inteligencję
Booksby.ai to księgarnia, w której książki, okładki, recenzje, a nawet ceny wygenerowała sztuczna inteligencja. Książki są z gatunku science fiction, okraszone odrobiną kryminału. Jednak nie należy się spodziewać literatury wysokich lotów. Fabuła jest zawiła językowo i niejednokrotnie niezrozumiała. Ale to nie przeszkodziło, by książki znalazły się w sprzedaży na Amazon.com i można je zamówić w formie drukowanej.
Andreas Refsgaard i Mikkel Thybo Loose myśleli o kilku różnych opcjach, ale uznali, że wszystkie elementy powstawania książki można wygenerować za pomocą modeli uczenia maszynowego.
– Naszym celem było zbudowanie spójnego projektu, w którym sztuczna inteligencja generowałaby wszystko od początku do końca, a ludzie mogliby to później kupić. Chcieliśmy, aby to miało jakiś fizyczny efekt, a nie tylko wirtualny – tłumaczy Refsgaard, artysta i Creative Coder, współpracujący z wieloma firmami IT na świecie.
Nauczyli więc sztuczną inteligencję naśladować język, styl i wygląd książek, które już przeczytała.
– Powieści pisane komputerowo same w sobie są science fiction, więc uważaliśmy, że to naturalny wybór. Łatwo było również zebrać wiele danych – teksty plus okładki – z istniejących książek science fiction – mówi badacz.
Chcieliśmy trochę pośmiać się z tego pomysłu i narracji o przejęciu wszystkich zadań przez sztuczną inteligencję. Przynajmniej w naszym projekcie książki są zabawne i urocze, ale nie tak wspaniałe i idealne literacko. Chcieliśmy pokazać, że ta przyszłość nadchodzi, ale na początku będzie trochę dziwnie
Do stworzenia tekstów wykorzystano bibliotekę char-rnn-tensorflow. Jak to działa? Zasila się algorytm setkami tysięcy stron istniejących tekstów science fiction napisanych przez ludzi i szkoli go do tworzenia nowego oryginalnego tekstu w tym samym stylu. Teksty do uczenia zostały zebrane z projektu Gutenberg – wyjaśnia Refsgaard.
Z kolei okładki do książek powstały dzięki użyciu Progressive Growing of GANs i zdjęć szkoleniowych istniejących okładek książek z OpenLibrary. Tak zwany „Progresywny wzrost GAN” to technika wykorzystywana do szkolenia generatywnych sieci przeciwstawnych.
Jak zapewnia autor Booksby.ai, to głównie projekt artystyczny, a nie biznesowy. Z tego powodu został wystawiony między innymi we wrześniu w Zurychu oraz podczas Kopenhaskiego Tygodnia Sztuki.
Książki są w sprzedaży od około pół roku, ale dopiero w ostatnich tygodniach pojawiło się większe zainteresowanie. Do tej pory sprzedano 21 sztuk. Wśród nich najlepiej sprzedaje się pozycja pod tytułem „The Imperfect in the Disaster” autorstwa Barreast Wolf. Do nabycia za 10,99 dolarów.
Być może niewielkie zainteresowanie książkami wynika z tego, że stworzone przez SI okładki i tytuły wyglądają mało czytelnie. Badacze zapewniają, że będą ulepszać algorytmy. Jednak stworzenie idealnej książki science fiction nie jest celem autorów.
Realizując ten projekt, specjaliści chcieli raczej zachęcić ludzi do zastanowienia się, czy przed nami jest przyszłość, w której sklepy takie jak księgarnia Booksby.ai będą czymś zwyczajnym.
– Chcieliśmy trochę pośmiać się z tego pomysłu i narracji o przejęciu wszystkich zadań przez sztuczną inteligencję. Przynajmniej w naszym projekcie książki są zabawne i urocze, ale nie tak wspaniałe i idealne literacko. Chcieliśmy pokazać, że ta przyszłość nadchodzi, ale na początku będzie trochę dziwnie – przyznaje Refsgaard.
Sam pomysł pisania książek przez algorytm nie jest nowy. Sztuczna inteligencja napisała już choćby podręcznik pt. „Baterie litowo-jonowe”. Ale jest różnica w sposobie działania algorytmu. Podręcznik powstał bowiem w formie streszczenia artykułów naukowych opublikowanych w latach 2016-2018.