Młodzi programiści powalczą o 10 tysięcy złotych i miejsce w inkubatorze AgroTech na imprezie „Hackathon – AI w Rolnictwie”
Jeśli kogoś fascynuje technologia, jest kreatywny i lubi poszukiwanie nieszablonowych rozwiązań, może wziąć udział w hackathonie w Brzegu na Dolnym Śląsku. Udział jest bezpłatny, ale czas goni – przyjmowanie zgłoszeń kończy się już 20 listopada.
Inicjatywa Code4Poland, której efektem jest hackathon, organizowana jest jako niekomercyjne przedsięwzięcie przez Katarzynę Czocharę, poseł na Sejm RP z ramienia PiS, oraz Agencję interaktywną Create WWW. Celem jest promocja idei programowania, rozwój sztucznej inteligencji oraz promocja miasta Brzeg.
– Chcemy pokazać, że w małych miastach też można robić fajne rzeczy – zauważa Tomasz Sokół z agencji Create WWW.
Organizacja hackathonu to jeden z elementów strategii mającej na celu stworzenie w Brzegu inkubatora przedsiębiorczości skupiającego firmy i start-upy z IT.
– Brzeg, położony pomiędzy dwiema dużymi aglomeracjami – Opolem i Wrocławiem – chce wykorzystać swoją pozycję geograficzną w realizacji projektów IT w naszym regionie – mówi Sokół. – Jako Create WWW/CodeWear.co jesteśmy grupką osób mających w portfolio ciekawe projekty zagraniczne realizowane w oparciu o uczenie maszynowe i zalążki AI. Jednak na lokalnym rynku brakuje inicjatyw pomagających w zdobyciu nowych kontaktów i doświadczeń w tej przyszłościowej dziedzinie. Chcemy stworzyć przestrzeń do nauki, budowania relacji, rozwiązywania problemów i szeroko pojętego wdrażania cyfryzacji do różnych dziedzin życia – dodaje.
– Spędziłem kilkadziesiąt godzin na podróży po dużych ośrodkach rolniczych, jak Kombinat Rolny Kietrz, rozmawiając i słuchając, jakie są obecne problemy tych przedsiębiorstw. Analizowaliśmy przeróżne publikacje, m.in. założenia w rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce („Raport Ministerstwa Cyfryzacji. Wskazane obszary”), i postanowiliśmy spróbować nawiązać do pięciu sugerowanych tematów z raportu w zakresie SI – opowiada Sokół.
Programiści chcący wziąć udział w hackathonie muszą zmierzyć się z tymi pięcioma wyzwaniami. Są to:
- przewidywanie plonów na podstawie analizy zdjęć satelitarnych;
- optymalizacja struktury zasiewów;
- selektywne opryskiwanie pojedynczych roślin;
- wczesne wykrywanie chorób plonów;
- określenie harmonogramu zbiorów.
Do tej pory agencja ma potwierdzone pięć pełnych składów programistów, wyniki prac w postaci kodu zostaną wrzucone do repozytorium na GitHubie. Co ważne, zwycięzcy hackathonu oprócz nagrody pieniężnej (łączna pula nagród to 10 tysięcy złotych) otrzymają roczne członkostwo w prestiżowym inkubatorze AgroTech prowadzonym przez Bank Barclays oraz inkubator przedsiębiorczości C4DI. Zostaną także zaproszeni na trzydniowy program coachingowy do siedziby C4DI w Kingston-Upon-Hull w Wielkiej Brytanii, gdzie C4DI Community Manager Louise Cooke przygotuje dla nich spotkania z ekspertami, naukowcami, programistami i przedsiębiorcami z Wielkiej Brytanii.
Więcej informacji na stronie https://code4poland.pl/.