- Miliony funtów na rozwój inteligentnej opieki medycznej na Wyspach
- Królestwo Brytyjskie uruchamia konkurs dla „medycznych” innowatorów
- Liczą się rozwiązania m.in. dla badań przesiewowych, diagnoz i wydajności
Rząd Wlk. Brytanii wyłoży 140 milionów funtów w ciągu trzech lat na testy, ocenę i wdrożenie technologii sztucznej inteligencji w służbie zdrowia. W pierwszej kolejności o pieniądze mogą starać się innowatorzy oferujący najlepsze rozwiązania wspierające badania przesiewowe, stawianie diagnoz, procesy decyzyjne i wydajność systemu służby zdrowia. Bo na Wyspach nie jest z tym najlepiej.
Pieniądze pochodzą z projektu rozwoju SI w brytyjskiej służbie zdrowia National Health Service (odpowiednik naszego NFZ). Działający w jego ramach Departament Zdrowia i Opieki Społecznej NHSX pół roku temu ustanowił nowe laboratrium SI, jednostkę cyfrową, danych i technologii. Zaplanowano wówczas wysupłanie 250 milionów funtów z państwowej kasy. Teraz jest decyzja, jak dystrybuować ich część pomiędzy innowatorów, autorów najbardziej obiecujących rozwiązań. Przez trzy lata będą oni mogli składać wnioski o dofinansowanie, które będą rozpatrywane dwa razy w roku. Program prowadzą NHS, NIHR (National Institute of Health Research) oraz Accelerated Access Collaborative, organizacja zajmująca się innowacjami zdrowotnymi w Wielkiej Brytanii. Ma przenieść opiekę zdrowotną na Wyspach w erę cyfrową.
Totalne przyspieszenie
Fundusze mają być wydatkowane na etapie projektowania, rozwoju i oceny, testów i wstępnych implementacji oraz rozszerzaniu na skalę krajową. Z dotychczasowych szacunków wynika, że od pomysłu do wykorzystania przebadanego klinicznie cyfrowego wynalazku upływa nawet kilkanaście lat. Pieniądze mają dać gwarancję, że wszystkie etapy zostaną skrócone.
Wnioski w ramach pierwszego konkursu można składać do 4 marca do godz. 13. Następny termin będzie ogłoszony latem.
Kolejne 40 milionów rząd chce wydać na tzw. „projekt logowania”, co ma przyspieszyć m.in. pracę lekarzy. Niejednokrotnie muszą oni w trakcie badania i stawiania diagnozy, wystawiania zaświadczeń, recept i skierowań kilkanaście razy logować się do różnych systemów. Wdrożenie technologii jednokrotnego logowania w Alder Hey Hospital w Liverpoolu podobno skróciło czas logowania z 105 sekund do 10.
Załatać braki
Już teraz SI jest ważnym elementem brytyjskiej opieki zdrowotnej. Pomaga diagnozować choroby oczu i raka. Ponadto kontroluje system wizyt pacjentów i przypomina o ich informowaniu, a asystentka głosowa Alexa, zintegrowana z bazą wiedzy dostępną na stronach internetowych NHS służy Brytyjczykom pierwszą pomocą.
Inteligentne technologie mają spersonalizować leczenie, zmniejszyć kolejki do lekarzy, przyspieszyć wykrywalność wielu chorób, spowodować, że personel będzie mógł więcej czasu poświęcić pacjentom. Obecnie brakuje w Wielkiej Brytanii 100 tysięcy pracowników służby zdrowia, a potrzeby szpitali na remonty i unowocześnienie sprzętu sięgają 6 miliardów funtów.
Władze zapowiadają, że już wkrótce Wielka Brytania będzie wiodła prym w rozwoju SI dla służby zdrowia. Póki co na Wyspach wydaje się dziesięciokrotnie więcej pieniędzy na leczenie, niż na zapobieganie chorobom.