Szybka sieć 5G będzie kluczem do rozwoju przemysłu 4.0, a firmy muszą wypracować strategie wdrażania nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji – uważają uczestnicy Forum Gospodarczego TIME 2020
– Sztuczna inteligencja jest dźwignią transformacyjną dla przemysłu. (…) sztuczna inteligencja to nie jest sprint, to raczej maraton i musi być dobrze przemyślany w każdej organizacji. Trzeba zadać sobie pytanie w przypadku każdego projektu, co on może wnieść dla rozwoju naszego biznesu – zauważa Marek Sowa z AI Academy.
Błyskawiczny rozwój technologii
Trzeba mieć na uwadze, że rozwój technologiczny znacznie przyspieszył. Innowacje nie pojawiają się już raz na rok czy na kilka miesięcy. Teraz nawet co tydzień możemy czytać o nowych rozwiązaniach, wdrożeniach, patentach czy testach z obszaru z uczenia maszynowego, uczenia głębokiego i prostej automatyki. To stwarza nowe możliwości, ale i wyzwania dla przedsiębiorstw. Technologie i wdrożenia, które jeszcze kilka lat temu wydawały się nowatorskie, dziś są przestarzałe. Firmy, które kiedyś były liderami, dziś bardzo szybko mogą stracić te pozycje.
SI potrzebuje podstaw prawnych
Dla rozwoju technologicznego istotne są regulacje prawne, unijne oraz poszczególnych krajów członkowskich UE. Dokumenty KE, np. Europejska strategia danych, biała księga (white paper), czyli programowy dokument, pokazuje nowe podejście Unii do sztucznej inteligencji. Wskazują one kierunek, w którym zmierza Unia Europejska oraz na to, co jeszcze zostało do zrobienia. Nadal bowiem istnieje wiele niejasności, np. w obszarze własności intelektualnej, czy praw pracowniczych.
Data Scientist na wagę złota
Znaczenie dla wdrażania innowacji ma także aspekt społeczny. Trudno jest bowiem pozyskiwać z rynku pracowników, którzy potrafią wdrażać i utrzymywać nowe technologie. Rotacja pracowników jest wysoka, a to nie jest dobre dla przemysłu. Ponadto koszty pozyskania i utrzymania takiego pracownika są wysokie. Zdaniem Marka Sowy do 2025 roku w UE dwukrotnie wzrośnie liczba pracowników zatrudnionych w sektorze danych. Już dziś w sektorze ICT jest 350 tys. wakatów.
Dane, dane i jeszcze raz jakość danych
Kluczowe dla przemysłu 4.0 są też dane. Są one motorem napędowym w rozwoju sztucznej inteligencji. To właśnie dane będą decydować o działaniu innowacyjnych przedsiębiorstw. Nie bez znaczenia będzie ich jakość.
Sztuczna inteligencja to nie jest sprint, to raczej maraton i musi być dobrze przemyślany w każdej organizacji
Marek Sowa, AI Academy
– Sztuczna inteligencja to nie jest tylko ilość danych, ale i ich jakość. Musimy wiedzieć, gdzie i jakie czujniki umieścić, planując fabrykę przyszłości – tłumaczył Piotr Gawlicki z Accenture podczas panelu „Sztuczna inteligencja – podstawa technologiczna przemysłu 4.0”. Ponadto ważna jest też szybkość zbierania danych oraz ich przetwarzania i analizy, a do tego jest potrzebna szybka sieć 5G.
5G i roboty, czyli jak połączyć przemysł i ekologię
5G ma być silnikiem dla firm. Zapewni ona transformację i wzrost efektywności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). To zaś pobudzi wzrost gospodarczy.
– Pomoże też zmniejszyć ślad węglowy generowany dziś przez technologię 4G. Zmniejszy zatem główne koszty dla firm za energię oraz koszty walki z emisją CO2 – tłumaczył podczas swojego wystąpienia na 12. Forum Gospodarczym TIME Paul Scanlan, CTO Huawei Carrier Business Group. Zapewnił, że na rozwój 5G na tym etapie koronawirus nie będzie miał wpływu.
Zauważył ponadto, że nie tylko sztuczna inteligencja, ale i automatyzacja, w tym robotyzacja ma wielki wpływ na działanie gospodarek oraz poszczególnych sektorów i branż. Sieci 5G miałyby pomóc w łączności pomiędzy robotami. – Ważnym aspektem w wykorzystaniu 5G jest automatyzacja w przemyśle. Weźmy np. sektor górniczy, wydobywczy. Najwyższe koszty generują ubezpieczenia pracowników, gdyż jest to przemysł niebezpieczny. Mądrym posunięciem byłoby wykorzystanie w tym sektorze robotów, w tym bezzałogowych pojazdów górniczych czy zdalnie sterowanych robotów górniczych. I to już powoli się dzieje, jednak tylko technologia 5G może zapewnić skuteczną łączność pomiędzy wszystkimi urządzeniami połączonymi w jeden system. To tylko przykład, ale na technologii 5G skorzysta cały przemysł – stwierdził Scanlan podczas swojego wystąpienia.
Nad przyszłością wykorzystania sztucznej inteligencji debatowali uczestnicy Forum Gospodarczego TIME 2020 w Warszawie, zorganizowanego przez KIGEiT. Portal sztucznainteligencja.org.pl był patronem medialnym tego wydarzenia.