Czy świat po koronawirusie będzie należał do innowatorów? Rozmawiano o tym na wirtualnym kongresie Impact Re:action 2020 connected by Krakow
W 2020 roku z dnia na dzień zmieniła się rzeczywistość wokół nas. Gospodarki prawie wszystkich krajów koronawirus po prostu przeorał, zmienił podejście państwa do społeczeństwa, pracodawców i pracowników. Rozwój poprzez trudności to termin znany w ekonomii i jest szansa, aby wyjść z kryzysu jak najmniej poobijanym. Jak to zrobić? Odpowiedzi można poszukać w wystąpieniach fachowców, gości Impact Re:action 2020 connected by Krakow.
Kongres miał przynieść pomysły i pomóc w opracowaniu strategii na to, jak przygotować się na najbliższe czasy, cyfryzując gospodarkę, naukę i wdrażając rozwiązania biotechnologiczne. Technologie stały się bowiem jedną z najważniejszych szans na poradzenie sobie z pandemią koronawirusa i jej skutkami.
Wydarzenie Impact re:action 2020 connected by Krakow prowadzone wirtualnie w środowe popołudnie 3 czerwca skupiło kluczowych decydentów, polityków, analityków, naukowców i menedżerów biznesu.
Kryzys jak sepsa
– Znane jest przysłowie, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Dzięki cyfryzacji możemy zrobić te dwie rzeczy naraz – mówił premier Mateusz Morawiecki, wyliczając, które technologie są z nami dziś i będą jutro. Zdalne nauczanie (rząd przeznacza 350 milionów złotych na sprzęt dla szkół), sprawy urzędowe załatwiane przez internet czy działalność gospodarcza przeniesiona do sieci.
– Cyfryzacja to nowa szansa dla rozwoju – przekonywał premier.
I opowiadał, jak na potrzeby tzw. tarczy antykryzysowej „w ciągu dwóch tygodni udało się zintegrować 420 systemów IT dzięki programistom i analitykom, bazom danych, algorytmom i sztucznej inteligencji”.
– Dziś świat należy do innowatorów – stwierdził.
Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w prezentacji „Pandenomia. Jak wprowadziliśmy gospodarkę w stan wojny”, otwierającej tegoroczny Impact CEE, zajął się mobilizacją rynku oraz zjawiskiem określanym mianem „pandenomii”, czyli rodzajem polityki gospodarczej i ekonomii, zespołu norm i reguł, które mają zastosowanie wobec produkcji, dystrybucji i konsumpcji dóbr i usług w czasie pandemii. Arak porównał kryzys gospodarczy do sepsy.
– Nie ma sektora, który byłby w stanie od niego uciec – mówił, wyliczając jego skutki: przerwane łańcuchy dostaw, wycofywanie inwestycji ze wschodzących rynków czy zachwianą stabilność sektora finansowego (m.in. historycznie niski poziom stóp procentowych). Arak przywołał historyczne przykłady kryzysów wywołanych przez zarazy, od upadku Aten po hiszpankę z początku ubiegłego wieku.
– Dzisiaj jesteśmy w podobnej sytuacji. Wartość europejskiej gospodarki ma skurczyć się o 8 procent, część prognoz na drugi kwartał dla gospodarki Stanów Zjednoczonych mówi, że nastąpi zmniejszenie jej o 50 procent w relacji kwartał do kwartału – wyliczał Arak.
Paweł Borys z Polskiego Funduszu Rozwoju, przyglądając się sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw, mówił, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy miał szansę przeprowadzić mnóstwo rozmów z przedsiębiorcami i przedstawicielami różnych branż.
– Sytuacja pokazuje, że kryzys wywołany pandemią nie jest kreatywną destrukcją, pojęciem znanym w ekonomii. To destrukcja. Wynikające z pandemii siły mają olbrzymi niszczycielski wpływ na firmy – przyznał Borys.
I przekonywał, jak ważna dla firm jest adaptacja umiejętności cyfrowych, technologicznych, pokonywanie bariery nieśmiałości wobec elektronicznej administracji czy technologii chmurowych.
Światełko w tunelu
W tej chwili oczekiwania klienta wobec rynku mogą być w znacznym stopniu zaspokojone z pomocą już dostępnych rozwiązań cyfrowych, jednak ten, komu w krótkim czasie uda się dostarczyć nowe e-narzędzia, może zdominować rynek – stwierdził dr Jerzy Greblicki, dyrektor branży Radical Automation w polskiej spółce AIUT. Zaprezentował on opublikowany podczas tegorocznego Impactu raport specjalny „Efekt zamrożenia – Szansa na radykalną cyfryzację polskiej gospodarki”, którego jest współautorem (obok Tomasza Serafina, dyrektora działu R&D oraz IoT AIUT).
– To szansa dla polskich przedsiębiorstw – uważa dr Greblicki.
Wiceminister Wanda Buk z resortu cyfryzacji stwierdziła w trakcie dyskusji z przedstawicielami biznesu, że obawia się, czy nie będziemy zaprzeczać nowym wyzwaniom. Podała przykład Kodaka, który nie poszedł w stronę cyfrowej fotografii i w efekcie zniknął z rynku.
– Sceptycyzm nie jest zły i powinniśmy w miarę realnie podchodzić do nowych wyzwań. Mamy świadomość, że zaczęliśmy pracować zdalnie. To bardzo mocno wpłynie na firmy. Konsekwencją będzie rozbudowywanie usług VPN i technologii chmury. Zastanawiam się, ile z tego zostanie z nami na zawsze, bo byliśmy do tego zmuszeni i część firm zmieniła model pracy. Ciekawa jestem, czy na przykład administracja bardziej otwarcie podejdzie do pracy zdalnej – zastanawiała się wiceminister Buk w trakcie panelu „Czy świat może być bardziej cyfrowy?”.
Z globalnej perspektywy przyglądało się sytuacji sporo prelegentów tegorocznego Impactu, którzy połączyli się z wirtualnym studiem w Krakowie z zagranicy. Jednym z nich był Kai Keller, ekspert gospodarczy z World Economic Forum, obecnie rezydujący w Pekinie.
– Firmy, które najmniej dotknął kryzys, to te, które wdrożyły innowacje przed pandemią. To właśnie one zdołają poradzić sobie z tą sytuacją znacznie lepiej – zauważył Keller. Z kolei wielkie firmy technologiczne umocniły swoją pozycję w czasie kryzysu. Co ciekawe, ekspert stwierdził, że również korzystające z technologii fintechy mogą być zagrożone w sytuacji szybkiego rozwoju koncernów technologicznych.
Zdaniem Kellera dla światowej gospodarki po kryzysie jest światełko w tunelu. Aby wyjść z kryzysu obronną ręką, globalna społeczność musi się zjednoczyć i przebudować swoje gospodarki. Kluczem do tego ma być zrównoważony rozwój. Zmiany klimatu i globalne ocieplenie to kwestie, których nie da się odkładać na później.
– To jest ogromne zadanie wymagające współpracy między biznesem i rządami na poziomie międzynarodowym. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją realne siły rynkowe, które kierują tą zmianą – podsumował Keller.
Nauka na przyszłość
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek w jednym z ostatnich paneli dyskusyjnych, który dotyczył transformacji cyfrowej w edukacji, przyznał, że uczelnie w czasie koronawirusa zdały egzamin.
– Procesy zdalnej edukacji rozpoczęły się już wcześniej, a wirus wymusił raptowne przyspieszenie i skalę ogarniającą cały system. Autonomia uczelni się sprawdziła, sprawdzili się ludzie korzystający z technologii. Efekt był taki, że podołaliśmy wyzwaniu, również modyfikując pewne ramy prawne – przekonywał. Jako przykład podał rozwój platformy oferującej kursy online, czyli Navoica.pl (możecie tam znaleźć między innymi nasz kurs sztucznej inteligencji). Wkład w rozwój platformy mają różne podmioty, co pokazuje, że wszystkim chodzi o dobry, wspólny produkt. Docelowo platforma będzie rozwijana do powyżej 200 kursów.
Murdzek wspomniał też o pracach nad cyfrową wersją legitymacji studenckiej czy dyplomów uczelnianych.
Wśród przedstawionych na kongresie raportów znalazły się też opracowanie dotyczące cyfryzacji sektora nauki autorstwa Joanny Mazur, doktorantki prawa i administracji, analityczki DELab UW, czy dokument o strategii biotechnologii w Polsce stworzony przez ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Harvard Medical School. Omówimy je w naszym portalu już wkrótce.
Materiały z wirtualnego Impact re:action 2020 connected by Krakow są dostępne na stronie wydarzenia, można też skorzystać z podcastów i raportów publikowanych przez cały rok.
Partnerami instytucjonalnymi Impact CEE 2020 są: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Klimatu, Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Główny Urząd Statystyczny, Urząd Transportu Kolejowego, Polska Agencja Rozwoju Przemysłu – Grupa PFR i GovTech Polska. Honorowy Patronat tegoroczny Impact CEE uzyskał od Prezesa Rady Ministrów.
Portal sztucznainteligencja.org.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Jutro, 4 czerwca, w ramach Impact CEE odbędzie się warsztat pt. „Prawne nowości fintech”. Poprowadzi go Artur Granicki (Kancelaria Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcy Prawni). Start o godz. 14.00, rejestracja bezpłatna TUTAJ.