Autonomiczna kamera monitoringu przypilnuje mieszkania pod twoją nieobecność
Pod koniec sierpnia Amazon zaprezentował kilkanaście nowych produktów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Ring Always Home, produkowana przez Ring, spółkę-córkę koncernu, kamera monitoringu, która lata.
Urządzenie ma formę drona z przytroczoną u dołu kamerą wideo. Kiedy nie jest używane, spoczywa w stacji dokującej, która jest równocześnie ładowarką. Może być aktywowana i sterowana zdalnie smartfonem.
Niestety, nie można sterować kamerą w czasie rzeczywistym. Zamiast tego, po zmapowaniu całej powierzchni mieszkania, można ustalić z góry wytyczone ścieżki, by potem na przykład zdalnie rozkazać kamerze wycieczkę do kuchni, by sprawdzić, czy na pewno wyłączyliśmy piekarnik.
Kamerę można także zsynchronizować z systemem alarmowym firmy Ring. Jeśli któryś z czujników (np. w oknie) zostanie aktywowany, system wyśle powiadomienie na telefon właściciela, a kamera poleci wytyczoną ścieżką do miejsca zdarzenia i wszystko nagra.
Urządzenie ma system omijania przeszkód, a wirniki są zabezpieczone obudową, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że robot poharata nam palce lub wkręci się w zasłony.
Systemy IoT, zwłaszcza przeznaczone do monitoringu, budzą obawy o prywatność. Amazon jest na tym punkcie wyjątkowo wyczulony. Amazon Echo, urządzenie z wbudowanym asystentem głosowym – Alexą – kilka razy znalazło się w ogniu krytyki w związku z niejasnymi zasadami nasłuchu.
W przypadku latającej kamery Amazon zapewnia, że prywatność użytkownika leży mu na sercu. Kamera jest włączona tylko podczas lotu, a stacja dokująca, w której urządzenie spoczywa, kiedy akurat nie patroluje naszego mieszkania, w całości zasłania pole widzenia obiektywu.
Firma Jeffa Bezosa podkreśla, że kiedy urządzenie jest w ruchu, emituje ciągły, wyraźnie słyszalny szum, dzięki czemu możemy być spokojni, że urządzenie nie będzie nas obserwować bez naszej wiedzy. Zgoda, ale umówmy się – wszystkie drony emitują wyraźnie słyszalny szum, więc to raczej zasługa praw fizyki, a nie Amazona.
Ring Always Home będzie dostępny w przyszłym roku w zaskakująco przystępnej cenie ok. 250 dolarów.
Firma Ring Inc. powstała w 2013 roku (wówczas nazywała się Doorbot) i zaczęła od produkcji inteligentnych dzwonków do drzwi z wbudowaną kamerą. Z czasem rozszerzyli gamę produktów do monitoringu.
W 2018 roku firma została kupiona przez Amazona. Również w 2018 roku ruszyła lokalna aplikacja społecznościowa Neighbors (sąsiedzi) mająca działać na zasadzie straży sąsiedzkiej (pisaliśmy o tym w tekście „Gdy nagrywa cię dzwonek sąsiada”). Użytkownicy zgłaszają w niej uchwycone przez ich urządzenia monitoringu podejrzane zdarzenia i osoby. Nagrania są w wielu miastach udostępniane lokalnym organom ścigania, co budzi obawy o poszanowanie prywatności i wolności obywatelskich.