Jaki wpływ na światową technologię mają naukowcy o polskich korzeniach?
Wojciech Czarnecki w DeepMind, Wojciech Zaremba w OpenAI, prof. Aleksander Mądry w Massachusetts Institute of Technology czy Tomasz Czajka w SpaceX – Polacy nie od dziś zasilają nowe światowe technologie swoimi pomysłami i pracą. Jacek Tramiel założył Commodore International, Steve Wozniak, którego ojciec miał polskie korzenie, wspólnie ze Steve’em Jobsem utworzył firmę Apple, a Susan Wojcicki, córka pochodzącego z polski profesora fizyki, jest prezesem YouTube. Jaka jest skala tego zjawiska?
Rozpoczęło się drugie badanie „E-migracja. Polska diaspora technologiczna”. Pierwsze, w latach 2018 i 2019, prowadzone było przez Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Fundację PLUGin Polish Innovation Diaspora we współpracy z grupą badaczy opinii Inny Format. Efektem był raport, który potwierdził innowacyjny wpływ polskich emigrantów na technologie.
W pierwszym badaniu zbierano dane związane z życiem i karierą zawodową migrantów technologicznych. Badano między innymi poczucie tożsamości i więzi z krajem, pytano o ewentualne plany powrotu do Polski oraz współpracę z instytucjami, organizacjami i osobami z Polski. Okazało się, że mniej niż połowa ankietowanych chce wrócić do ojczyzny, a pobyt za granicą na stałe zadeklarowało 83 procent. Około 43 procent tych „e-migrantów” studiowało dyscypliny STEM (nauki ścisłe, technologia, inżynieria, matematyka) , 41 procent jest zawodowo związanych z branżą IT, a 90 procent jest gotowych do współpracy z polskimi firmami. To pokazuje, jak wielki wpływ polska diaspora innowacyjna mogłaby mieć na polską gospodarkę.
– Z pozyskanych danych wyłania się obraz osób silnie nastawionych na rozwój zawodowy, ambitnych, cały czas stawiających sobie wyzwania i konsekwentnie dążących do ich realizacji. Jednocześnie są to osoby otwarte, ciekawe świata i dość łatwo nawiązujące kontakty. Ogromna większość respondentów zaskakiwała wysokim poziomem autorefleksji na temat własnego pobytu za granicą oraz ogólnych trendów związanych z najnowszą polską falą emigracji – mówi dr Rafał Raczyński z Muzeum Emigracji w Gdyni, jeden z autorów badania.
Druga edycja badania „E-migracja. Polska diaspora technologiczna” rozpoczęła się miesiąc temu i potrwa do końca przyszłego roku. Kto może wziąć udział?
– Zapraszamy polskich emigrantów, osoby o polskich korzeniach oraz polskich transmigrantów, ekspatów czy też współczesnych nomadów, którzy pracują przy projektach za granicą w nowoczesnych sektorach gospodarki – wyjaśnia Sebastian Tyrakowski, Zastępca Dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni.
Autorzy badania zakładają udział pracowników między innymi takich sektorów, jak: informatyka, marketing, media, fizyka i nauki ścisłe, transport i logistyka, gry komputerowe i mobilne, bazy danych i big data (tzw. warehousing), reprezentantów start-upów, biotechnologii i inżynierii medycznej.
Ankieta jest dostępna TUTAJ.
Badania są anonimowe – wyniki zostaną opracowane wyłącznie w postaci zbiorczych zestawień statystycznych.
Przeczytaj nasze rozmowy z Polakami pracującymi w dziedzinie sztucznej inteligencji i nowych technologii na całym świecie TUTAJ.