CIMON to inteligentny pomocnik astronautów. Ma poprawić bezpieczeństwo i umożliwić wykonywanie skomplikowanych zadań kosmonautom przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Alexander Gerst, niemiecki dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), był pierwszym astronautą, który uciął sobie pogawędkę z nowym inteligentnym pomocnikiem astronautów skonstruowanym przez koncern Airbus. Robot CIMON wygląda jak wielka biała kula do kręgli, do której ktoś przylepił kartkę z emotikonem (kiedy trzeba, „twarz” na ekranie zastępują potrzebne dane). Waży 5 kilo, ale na orbicie to nie ma znaczenia.
CIMON ma poprawić bezpieczeństwo i umożliwić wykonywanie bardziej skomplikowanych zadań przebywającym na stacji kosmonautom. Till Eisenberg, kierownik projektu CIMON w Airbusie, uważa jednak, że maszyna ma szansę sprawdzić się nie tylko w ekstremalnych warunkach, jak kosmos, ale też odnaleźć się w relacjach społecznych.
CIMON nie może samodzielnie przetwarzać danych. Wymaga skomunikowania z dodatkowym, inteligentniejszym komputerem. Pomaga mu w tym Watson – superkomputer stworzony przez IBM służący do udzielania odpowiedzi na pytania zadawane w językach naturalnych. Kiedy człowiek zada CIMON-owi pytanie lub wyda mu polecenie, zarejestrowany przez robota sygnał audio zostaje przesłany do Watsona, a ten zamienia go na zrozumiały dla siebie komunikat. Watson nie tylko rozumie treść wypowiedzi wraz z jej kontekstem, ale może też poprawnie zrozumieć intencje, które za nią stoją. Odpowiedź zostaje przekształcona w mowę, a następnie przesłana do ISS. Taka pomoc inteligentnego suflera z Ziemi umożliwia CIMON-owi prowadzenie rozmów z kosmonautami.
Dane są przesyłane na Ziemię poprzez sieć Wi-Fi i satelitę najpierw do NASA/ESA i centrum kontroli Columbus firmy DLR w Oberpfaffenhofen w Niemczech, a stamtąd do stacji naziemnej CIMON w BIOTESC na Uniwersytecie w Lucernie (Swiss User Support and Operations Center), który jest podłączony do IBM Cloud we Frankfurcie nad Menem. Czas potrzebny na przesłanie sygnału przez satelitę wynosi 0,4 sekundy w każdą stronę. Dzięki temu robot może udzielać odpowiedzi w ciągu zaledwie kilku sekund od chwili, w której padnie pytanie.