Fascynują cię nauki obliczeniowe lub biologia? Nie trzeba wybierać! Przekonaj się osobiście (online) – prof. Ivo F. Sbalzarini otwiera nowy sezon seminariów ICM UW
Nowa odsłona comiesięcznych seminariów Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego poświęconych naukom komputerowym i obliczeniowym rozpoczyna się już w tym tygodniu.
W czwartek 22 października o godz. 16.00 pierwsze z nich w nowym semestrze akademickim poprowadzi online prof. Ivo F. Sbalzarini. Wygłosi wykład pt. „Obliczeniowa biologia rozwoju” („Computational Developmental Biology”). Seminarium z możliwością zadawania pytań prelegentowi odbędzie się w języku angielskim i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
„Zapraszamy szczególnie studentów i naukowców zajmujących się bioinformatyką i biologią systemową, a także genetyką czy genomiką i zastosowaniem w tych dziedzinach: uczenia maszynowego, obliczeń równoległych, rzeczywistości wirtualnej i wizualizacji w czasie rzeczywistym dla mikroskopii 3D czy symulacji numerycznych” – informują organizatorzy.
Prof. Ivo F. Sbalzarini to wybitna postać. Jest od 2014 roku profesorem na Wydziale Informatyki w Dreźnie, gdzie prowadzi Katedrę Informatyki Naukowej w Biologii Systemów w Center for Systems Biology Drezno (CSBD). Od 2012 roku pełni również funkcję Senior Research Group Leader w Max Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics, a od 2016 roku jest członkiem Wydziału Matematyki TU Dresden. Sbalzarini jest też m.in. dożywotnim honorowym członkiem Towarzystwa Technicznego w Zurychu (TGZ) oraz członkiem grupy roboczej „Szwajcarski narodowy plan strategiczny w zakresie obliczeń o wysokiej wydajności i sieci”, doradzającej rządowi federalnemu Szwajcarii. Od 2016 roku jest prodziekanem Wydziału Informatyki oraz dziekanem i rzecznikiem Międzynarodowej Szkoły Badawczej im. Maxa Plancka w dziedzinie biologii komórek, rozwoju i biologii systemów. Jest też założycielem, koordynatorem i dziekanem studiów międzynarodowego programu magisterskiego TU Dresden „Modelowanie obliczeniowe i symulacja”.
Prace Sbalzariniego koncentrują się na opracowywaniu, stosowaniu i nauczaniu metod cząsteczek w opartej na obrazie biologii obliczeniowej. Obejmuje to metody cząsteczkowe do symulacji wieloskalowych, przetwarzanie obrazu biologicznego, optymalizację inspirowaną biologią i równoległe wysokowydajne obliczenia dla metod cząstek. Aktualne aplikacje obracają się wokół tematu biologii systemów rozwoju.
Wirtualne Seminaria z Nauk Obliczeniowych i Informatyki (Virtual ICM Seminars in Computer and Computational Science) są kontynuacją corocznej konferencji Supercomputing Frontiers Europe. Obydwie inicjatywy ICM zgromadziły od marca 2020 r. przeszło
2 tysiące uczestników z całego świata.
Tym razem cykl spotkań odbywa się pod patronatem medialnym portalu sztucznainteligencja.org.pl, a patronat honorowy objął wydawca portalu, czyli Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.
Link do bezpłatnej rejestracji: TUTAJ.