Hasłem przewodnim tegorocznego, dwudniowego kongresu CYBERSEC CEE jest „Securing the World’s Digital DNA”. To apel organizatorów o kształtowanie fundamentów cyfrowego świata w sposób, który zapewni jego bezpieczeństwo oraz warunki sprzyjające rozwojowi. Zobowiązali się dostarczyć instytucjom, biznesowi i organizacjom praktyczne rekomendacje, które zostaną wypracowane podczas konferencji.
CYBERSECC CEE potrwa od 29 do 30 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. To jego piąta, jubileuszowa edycja. Największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie dotyczące wyzwań związanych z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni tym razem rozszerza swoją formułę o nowe formaty i wydarzenia.
Jak co roku głównym punktem programu będą prezentacje i panele dyskusyjne na CYBERSEC Forum, które odbywać się będą w ramach czterech równoległych ścieżek tematycznych: Państwo, Obrona, Przyszłość i Biznes.
Dzień pierwszy: w sieci 5G
Wśród najważniejszych tematów poruszanych podczas pierwszego dnia konferencji znajdzie się zapewnienie bezpieczeństwa sieci piątej generacji (5G), co ma związek z ostatnimi wydarzeniami na arenie międzynarodowej, m.in. podpisaną we wrześniu Wspólną Deklaracją Polski i USA ws. budowy sieci 5G. W ostatnią fazę wchodzą także prace Komisji Europejskiej nad opracowaniem zestawu narzędzi do zarządzania ryzykiem oraz niezbędnych wymagań zapewniających bezpieczeństwo sieci 5G.
Z kolei w Polsce trwa dyskusja na temat modelu budowy sieci tzw. #Polskie5G. Udział w debatach poświęconych bezpieczeństwu sieci 5G zapowiedziało przeszło 50 specjalistów i decydentów, w tym m.in. Robert L. Strayer, zastępca asystenta sekretarza stanu ds. cybernetycznej i międzynarodowej komunikacji i informacji w Departamencie Stanu USA, Jakub Boratyński, kierownik działu cyberbezpieczeństwa i prywatności cyfrowej, Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej, Karol Okoński, pełnomocnik Rządu RP ds. cyberbezpieczeństwa, Lise Fuhr, dyrektor generalna European Telecommunications Network Operators’ Association, Ciaran Martin, szef Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, czy Arne Schönbohm, prezydent niemieckiego Federalnego Biura ds. Bezpieczeństwa Informacyjnego.
Dzień drugi: cyberobronność
Drugi dzień konferencji poświęcony będzie głównie cyberobronności i wyzwaniom geopolitycznym związanym z rozwojem technologii cyfrowych. W dyskusjach poświęconych kwestiom wspólnego budowania zdolności technologicznych i cybernetycznych udział wezmą m.in. Antonio Missiroli, zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa, Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, oraz gen. Keith B. Alexander, były dyrektor Narodowej Agencji Bezpieczeństwa USA i twórca amerykańskich wojsk cybernetycznych.
To ciekawy moment w historii świata, kiedy znaczące zmiany w układzie sił na globalnej szachownicy napędzane są przez rozwój nowoczesnych cyfrowych technologii, a konflikty i rywalizacja przenoszą się do innego wymiaru, czyli do cyberprzestrzeni
Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki
Jak co roku gośćmi CYBERSEC będą również liczni przedstawiciele sektora prywatnego, m.in. John Frank, wiceprezes w Microsoft ds. relacji rządowych dla Europy, Ulf Pehrsson, wiceprezes Ericssona odpowiedzialny za stosunki rządowe i przemysłowe, czy Scott Carpenter, dyrektor zarządzający Jigsaw – Google.
Równolegle targi i panele
W tym roku CYBERSEC CEE po raz pierwszy odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Organizacja wydarzenia w stolicy województwa śląskiego wpisuje się w szerszą strategię transformacji przemysłowej i technologicznej miasta Katowice i całego regionu.
W jubileuszowym 2019 roku w ramach CYBERSEC Women omówiony zostanie problem deficytu kobiet w sektorze ICT, a w CYBERSEC Regions & Cities potrzeba budowania cyberbezpieczeństwa w samorządach lokalnych i regionalnych. Konferencji będą towarzyszyły również największe w regionie CEE targi produktów i usług cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC EXPO.
Praktyczne rekomendacje
Cyfrowe DNA opisujące tematykę tegorocznych wydarzeń na CYBERSEC odnosi się do sposobu tworzenia i wdrażania nowych rozwiązań i infrastruktury cyfrowej, a także produktów i usług, mając na uwadze cyberbezpieczeństwo i poszanowanie prywatności użytkowników na różnych etapach ich życia. Jest to jednocześnie długotrwałe zobowiązanie do promowania odpowiedzialnych i świadomych zachowań opartych na zasadzie security and privacy by design (z ang. – bezpieczeństwo i prywatność w fazie projektowania).
– To ciekawy moment w historii świata, kiedy znaczące zmiany w układzie sił na globalnej szachownicy napędzane są przez rozwój nowoczesnych cyfrowych technologii, a konflikty i rywalizacja przenoszą się do innego wymiaru, czyli do cyberprzestrzeni – komentuje Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki, organizatora CYBERSEC CEE. – Sztuczna inteligencja, komputery kwantowe, internet rzeczy to nie futurologia, to już rzeczywistość, a w niej jeszcze mocniej rosną cyberzagrożenia. Dziś najważniejsze jest, aby budowany przez nas cyfrowy świat był bezpieczny. Będzie on bowiem służył temu i przyszłym pokoleniom – mówi. – Niezbędne jest więc tworzenie potencjału cybernetycznego w ramach Unii Europejskiej i współpracy transatlantyckiej. W kolejnej kadencji Komisji Europejskiej powinniśmy wypełnić treścią idee strategicznej (cyfrowej) autonomii i zbudować silną cyfrową pozycję Europy. Jako organizatorzy zobowiązujemy się dostarczyć instytucjom, biznesowi i organizacjom praktycznych rekomendacji, które zostaną wypracowane podczas konferencji – deklaruje.
Wśród partnerów konferencji są m.in: Asseco, Cisco, Cloudflare, Ericsson, Exatel, Facebook, Google, Microsoft, Orange, Orlen, PGZ, PZU, RSA, Samsung, Tauron, T-Mobile, UBS
Portal sztucznainteligencja.org.pl jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.