Skoro w związku z COVID-19 w instytucjach walczących z pandemią nośne stało się hasło „wszystkie ręce na pokład”, to dlaczego nie zatrudnić robotów? Taki system działa już choćby w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku
Robotyzacja procesów, czyli Robotic Process Automation (RPA), to powierzenie wykonania najbardziej powtarzalnych i monotonnych zadań specjalnym programom. Dzięki takiemu rozwiązaniu odciążeni pracownicy mogą zająć się innymi obowiązkami.
Do niedawna RPA generowało oszczędności dla firm. Jak wiadomo, automat może pracować 24 godziny na dobę, bez urlopów i zwolnień lekarskich, a jego wdrożenie jest szybkie oraz nie wymaga wielkiego zaangażowania. Z robotyzacji korzystają zarówno duże banki, jak i niewielkie firmy księgowe. Wszędzie tam, gdzie żmudna praca polegająca na obiegu i analizie dużej liczby dokumentów zabiera czas pracownikom, firmy coraz częściej decydują się na właśnie takie usprawnienia.
W obliczu pandemii COVID-19 na przyspieszenie działań według procedur obowiązujących w sanepidzie zdecydowała się też Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku. Kilkanaście dni temu WSSE wdrożyła aplikację pod nazwą Pirxon CELT, bazującą na technologii PirxonRobot. Technologia od gdańskiego start-upu pozwala szybko budować aplikacje oraz wykorzystywać to do automatyzacji procesów w biznesie.
– Podstawą rozwiązania CELT, czyli Covid Evidence Lab Tests, są technologie PHP SYMFONY4, CSS3, html5 oraz JS – tłumaczy nam Krzysztof Kondracki z Pirxona.
Największy problem, jaki udało się rozwiązać, to pełna, scentralizowana ewidencja badań, ale kluczowa jest automatyzacja komunikacji pomiędzy szpitalami, sanepidem oraz laboratorium
Aplikacja Pirxon CELT będzie wspierała gdański sanepid w zlecaniu oraz ewidencjonowaniu wyników testów na koronawirusa. Choć została przygotowana dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, jak zapewniają przedstawiciele firmy, może działać w każdej tego typu instytucji w Polsce.
Aplikacja automatyzuje proces komunikacji pomiędzy szpitalami, sanepidem oraz laboratorium.
– Sytuacja wywołana przez COVID-19 w Polsce spowodowała potrzebę wzmożonej komunikacji pomiędzy szpitalami a stacjami sanitarno-epidemiologicznymi oraz laboratoriami wykonującymi testy. Sytuacja ta była o tyle ciężka, że bez zastosowania odpowiednich narzędzi ludzie zaczęli gubić się w ogromnej ilości informacji, które dostawali od szpitali za pomocą poczty e-mail – informuje Kondracki.
Jak zapewnia firma, aplikacja pomogła rozwiązać też problem z komunikacją w drugą stronę, czyli korespondencji, która jest wysyłana ze stacji do szpitali. Pirxon CELT centralizuje i automatyzuje wymianę informacji w dwie strony. Największy problem, jaki udało się rozwiązać, to pełna, scentralizowana ewidencja badań, ale kluczowa jest automatyzacja komunikacji pomiędzy szpitalami, sanepidem oraz laboratorium. Głównym celem tej komunikacji jest dystrybucja zleceń oraz wyników badań.
WSSE nie zdecydowała się do tej pory na komentarz w sprawie wdrożenia aplikacji Pirxon CELT.
W województwie pomorskim do tej pory było 219 przypadków zachorowań na koronawirusa, w tym 2 śmiertelne (stan na 21.04, godz. 10).