GovTech Polska wspólnie z Polską Agencją Prasową przygotowują konkurs dla łowców fake newsów
Fake newsy to – wiadomo – fałszywe wiadomości, fakehunter – to ich łowca, FakeHunter Challenge – to wyzwanie i wezwanie na łowy, a zarazem okazja do zdobycia cennych trofeów.
Wydarzenie FakeHunter Challenge, które zaplanowane jest między 13 a 15 listopada, organizują GovTech Polska i Polska Agencja Prasowa.
To weekend, więc każdy, kto zdecyduje się na udział, będzie miał dużo czasu na wyszukiwanie fałszywych wiadomości. Wyzwanie polega na znalezieniu i weryfikacji w sieci nieprawdziwych informacji. Czekają nagrody! Punktowane będzie zgłoszenie nieprawdziwej informacji, przygotowanie raportu weryfikacji faktów opartego na wiarygodnych źródłach lub wskazanie źródła pochodzenia fałszywej informacji.
O fake newsach na łamach naszego portalu piszemy często i dużo.
Bo to obok cyberzagrożeń zaraza naszych czasów – ery sieci internetowej, miliardów informacji na minutę i platform społecznościowych, na których wymieniane są poglądy i informacje w tempie błyskawicy. Fałszywki informacyjne produkowane są na każdy temat i każdy może stać się ofiarą dezinformacji, a nawet oszustwa, które dotykają zarówno osoby prywatne, jak i publiczne czy firmy.
Zwłaszcza teraz, w czasie trwającej pandemii koronawirusa, w sieci zaroiło się od „fejków” na temat COVID-19: pojawiają się informacje, że maseczki mogą być groźne dla zdrowia, powstanie wirusa wiąże się z rozwojem sieci 5G, a przed koronawirusem chroni woda święcona albo wyciąg z czosnku. To plaga w skali świata. Dlatego m.in. do połowy grudnia Komisja Europejska czeka na oferty na stworzenie Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych. Jednostka ma walczyć z szeroko pojętą dezinformacją w sieci. Unia przeznaczy na to do 2,5 mln euro.
I również z powodu szerzącej się w sieci dezinformacji PAP i GovTech już kilka miesięcy temu uruchomiły projekt FakeHunter.
Cel? Nowe narzędzie ma pomóc w walce z plagą mitów i fałszywych informacji pojawiających się w internecie. Początkowo FakeHunter zajmował się tylko koronawirusem, teraz rozwinął się o fake news w finansach, nauce i telekomunikacji. Chatbot działający w ramach projektu pracuje w oparciu o przetwarzanie języka naturalnego (NLP) i usługę w chmurze dostarczaną przez Google Cloud i Amazon AWS. Można też zgłaszać wykryte fałszywki innymi sposobami – przez aplikację i wtyczkę zainstalowaną w przeglądarce internetowej.
Teraz FakeHunter chce zachęcić łowców fejków do rywalizacji. Konkurs skierowany jest do wszystkich użytkowników internetu posługujących się językiem polskim lub angielskim, bez względu na wiek. W konkursie mogą wziąć udział zespoły liczące od jednej do dziesięciu osób, przez trzy dni rywalizujące i walczące o atrakcyjne nagrody (ich prezentacja nastąpi za kilka dni). Konkurs składa się z czterech konkurencji:
- Polowanie na fake newsy (fake news hunt)
W tej konkurencji punktowana jest liczba wprowadzonych do systemu FakeHuntera zgłoszeń z obszaru przewidzianych w konkursie kategorii tematycznych, które jury uzna za możliwe do zweryfikowania. - Fact checking challenge [wyzwanie: weryfikacja faktów]
Konkurencja ta stanowi połączenie konkurencji polowania na fejki z przeprowadzaną przez uczestników konkursu weryfikacją zgłoszeń, wydawaniem werdyktów i przygotowaniem raportów factcheckingowych zgodnie z regułami weryfikacji faktów systemu #FakeHunter. - Popraw FakeHuntera
Zgodnie z „Polityką korekt” systemu uczestnicy rywalizacji mogą weryfikować raporty już opublikowane w serwisie internetowym #FakeHunter od początku jego istnienia i przedstawić alternatywne werdykty i źródła. - Znajdź prawdziwe źródło informacji
Konkurencja ta polega na wyśledzeniu za pomocą dostępnych narzędzi internetowych i programistycznych pierwotnego, rzeczywistego źródła fałszywej informacji, zweryfikowanej jako fake news w serwisie #FakeHunter lub przez jury, przedstawienia dowodów i materiałów o tym świadczących.
Aby dołączyć do konkursu, wystarczy się zarejestrować pod tym linkiem: https://fakehunter.pap.pl/challenge. Aby dołączyć do całego projektu #FakeHunter, wystarczy wypełnić formularz online.