- Genialny twórca robotów opracował nowy rodzaj sztucznej inteligencji
- Inspirowana biologią jest szybka, przyjazna, wytłumaczalna i oszczędna
- Rozwiązaniami interesuje się Europa. Dofinansowała projekt komercjalizacji
Coś zaskakująco nowego dzieje się poza głównym nurtem sztucznej inteligencji podążającej za falą głębokiego uczenia i sieci neuronowych. To, co powstało w paryskim startupie AnotherBrain, może całkowicie zrewolucjonizować sztuczną inteligencję. Stoi za tym Bruno Maisonnier, twórca genialnych robotów. Chce dać maszynom prawdziwą inteligencję. Ma ona działać jak ludzka, integrując odczuwanie różnych bodźców równolegle w czasie rzeczywistym. Ma to być rodzaj nowej sztucznej inteligencji inspirowany biologią, niewymagający dużej ilości danych do nauki oraz energii.
Co go pchnęło?
Maisonnier jest znany jako konstruktor robotów Pepper i Nao w firmie Aldebaran, którą po sukcesie pokazanych światu niesamowitych maszyn przejął za ok. 80 milionów euro japoński gigant technologiczny SoftBank za pośrednictwem swojej europejskiej filii.
– Kiedy sprzedałem Aldebaran, byłem przekonany, że użytecznymi robotami będą te zdolne do prawdziwej interakcji i mogące zrozumieć prawdziwy świat, który jest anarchiczny i skomplikowany. Tak jest w przypadku robotów współpracujących w przemyśle i magazynach, samochodów autonomicznych i jeszcze większej liczby robotów towarzyszących, które muszą naprawdę współdziałać z ludźmi. To jest temat AnotherBrain: rozwijanie inteligencji, która jest prawdziwa, nawet jeśli jest bardzo mała i niezbyt potężna. Inteligencja zdolna do zrozumienia bez dostarczania setek milionów informacji – powiedział Maisonnier przed kilkoma dniami w wywiadzie dla L’uisine Nouvelle. Portal zauważył, że Maisonnier będzie liderem nowej formy sztucznej inteligencji.
Potentaci uwierzyli
Jako ciekawostkę można wymienić, że w swojej karierze był też prezesem polskiej filii banku Credit Agricole w latach 2001-2004, w których inwestycje tego banku w Polsce, związane z przejmowaniem funduszy leasingowych i mniejszych banków, sięgnęły dwóch miliardów euro.
Maisonnier ukończył Szkołę Politechniczną oraz Narodową Szkołę Telekomunikacji Telecom w Paryżu, a jego zawodowe losy związane są z informatyką, zarządzaniem bankami, robotyką i sztuczną inteligencją. Dwa lata temu założył w Paryżu startup o nazwie AnotherBrain i zatrudnił międzynarodowy, kilkudziesięcioosobowy zespół.
Nasze algorytmy będą dostarczane przez aplikacje programowe i potężne, bardzo wydajne układy scalone, w celu pobudzenia rynku autonomicznych samochodów, internetu rzeczy (IoT) i wszystkich branż, które potrzebują zrozumienia tego, co się dzieje i odpowiednich reakcji
Konstruktorowi robotów i finansiście zaufali inwestorzy, tacy jak Alpha Intelligence Capital, Daphni, Global Founders Capital, Cathay Capital czy Aglaé Ventures, a także amerykański Sentient, najlepiej finansowana firma SI na świecie. Dzięki ich wsparciu i zaufaniu zgromadził 10 milionów euro.
Tajemnica z mózgiem w tle
To, co eksperci pod okiem Bruno opracowali w ciągu kilkunastu miesięcy, nazwano organiczną SI, albo jak mówią o niej twórcy, prawdziwą inteligencją. Wyłączne prawa autorskie do tego rozwiązania posiada francuski startup.
„Nasze algorytmy będą dostarczane przez aplikacje programowe i potężne, bardzo wydajne układy scalone, w celu pobudzenia rynku autonomicznych samochodów, internetu rzeczy (IoT) i wszystkich branż, które potrzebują zrozumienia tego, co się dzieje i odpowiednich reakcji” – opisują twórcy nowej technologii.
Technologia ta replikuje zachowanie mózgu w bardziej makroskopowej skali, w której duże populacje neuronowe mają dedykowaną funkcję, taką jak rozpoznawanie ruchu lub krzywizny, a zatem są ogólne dla wszystkich percepcji sensorycznych. Oznacza to, że może ona traktować widzenie, a także zapach i dźwięk, podobnie jak kora mózgu.
Postrzegane dane są przekształcane w niezmienne reprezentacje semantyczne, które są zapamiętywane w jednej wielkości w pamięci asocjacyjnej, zwanej inaczej skojarzeniową lub pamięcią adresowaną zawartością, nie wymagającej nadzoru. Pamięć skojarzeniowa umożliwia jednoczesne wyszukiwanie zadanego wzorca we wszystkich swoich komórkach, co gwarantują osobne komparatory powiązane z poszczególnymi komórkami.
Chipy SI nowej generacji
Uczenie się jest szybkie, narastające i ciągłe, a decyzje algorytmów są wyjaśnialne. Rozwiązanie to jest łatwe do dostosowania, o niskiej mocy, ogólne dla wszystkich zmysłów ludzkich i dobrze dostosowane do automatyzacji zadań wykonywanych przez ludzi.
Zastosowanie organicznie działających chipów ma polegać na połączeniu ich z czujnikami. Powstaną w ten sposób inteligentne moduły zdolne do rozumienia otoczenia w czasie rzeczywistym. Dlatego firma myśli głównie o autonomicznym przemyśle motoryzacyjnym jako rynku, gdzie zastosowanie jej rozwiązania przyniesie największe korzyści. Ten segment w ciągu najbliższych 3 lat ma przekroczyć wartość dwóch miliardów euro.
Unia była hojna
Rozwiązania kluczowych graczy SI opierają się na sztucznych sieciach neuronowych zoptymalizowanych dzięki głębokiemu uczeniu się. Pomimo ciągłego ich ulepszania, zwiększania prędkości i powiększania baz danych, istnieją wciąż problemy i ograniczenia, takie jak konieczność posiadania schematu do działania, etykietowania ogromnych ilości danych, kolosalnej energii koniecznej do działania sprzętu itp. Organiczna SI ma je rozwiązać.
Ten potencjał zauważyła Europa. Pod koniec ub. roku Komisja Europejska przyznała blisko 2,5 miliona euro dofinansowania z programu Horizon2020 dla projektu AntotherBrain o nazwie Apricot (wkład własny wynosi 1 milion euro). Będzie realizowany do jesieni 2020 roku i ma za zadanie przyspieszyć industrializację i komercjalizację tej przełomowej technologii.
„Będzie miała wpływ na skalę światową w wielu dziedzinach, ponieważ umożliwi wydajne, przejrzyste i zrozumiałe przechowywanie danych oraz produkty i usługi wspomagane sztuczną inteligencją, dające się kontrolować i dostosowywać w naszym codziennym życiu” – można przeczytać w opisie projektu.
Maisonnier będzie mówił o organicznej SI, chipach nowej generacji i działaniu systemów w Londynie pod koniec września w trakcie spotkania „50 najlepszych innowatorów świata” organizowanego przez Codex, międzynarodową sieć przywódców technologicznych.