Mistrz medycyny alternatywnej Deepak Chopra stworzył swojego wirtualnego klona. Ty też możesz zaczerpnąć z krynicy mądrości
Deepak Chopra jest uznawany za jeden z największych autorytetów w dziedzinie medycyny alternatywnej i prominentną osobowość ruchu New Age. Studiował medycynę w rodzinnych Indiach i Stanach Zjednoczonych. Po pięciu latach pracy w szpitalu zaangażował się w ruch Transcendentalna Medytacja i wkrótce odszedł z pracy, by założyć centrum medycyny alternatywnej. Jego kariera nabrała tempa dzięki przyjaźni z Michaelem Jacksonem i wizycie w programie Oprah Winfrey.
Jest autorem kilkudziesięciu książek, w których łączy duchowość, medycynę alternatywną, medycynę zachodnią i nauki ścisłe, zwłaszcza fizykę. Szczególnie upodobał sobie fizykę kwantową. W swojej książce „Quantum Healing” wykazuje zależności między mechaniką kwantową a procesem leczenia. W 1998 roku otrzymał satyryczną nagrodę IgNobla za „unikalną interpretację fizyki kwantowej w odniesieniu do życia, wolności i pogoni za szczęściem ekonomicznym”.
Krytycy: bełkot dla laików
Środowisko naukowe ostro krytykuje jego teorie. Profesor fizyki Chad Orzel pisze na stronie scienceblogs.com, że „dla fizyka paplanina Chopry o ‘polach energii’ i ‘stygnącej kwantowej zupie’ stanowi kompletny bełkot”, ale używa on wystarczająco dużo technicznych terminów, by dla laika brzmieć, jakby miał jakieś pojęcie o nauce.
Nie przeszkodziło mu to w zebraniu rzeszy wiernych fanów i zgromadzeniu znaczących funduszy. Jego książki sprzedały się w ponad 20 milionach egzemplarzy, a majątek jest wyceniany na 150 milionów dolarów.
Teraz Chopra znalazł nowy kanał dotarcia do swoich zwolenników – media personalne. O tym projekcie AI Foundation pisaliśmy pod koniec października. Ambitny pomysł firmy kierowanej przez Larsa Buttlera polega na umożliwieniu docelowo każdemu stworzenia swojego wirtualnego klona – opartego na sztucznej inteligencji chatbota, który wyglądałby jak my, ale – co ważniejsze – posiadał naszą wiedzę, doświadczenie i przekonania.
Taki bot mógłby przeprowadzać w naszym imieniu równocześnie miliony rozmów jeden na jeden z użytkownikami internetu na całym świecie. Buttler jest przekonany, że to nowy – po mass mediach i mediach społecznościowych – sposób rozprzestrzeniania idei. Na prezentacji technologii w październiku Buttler mówił, że jego firma pracuje już nad wirtualnymi klonami wielu rozpoznawalnych osób.
Najwyraźniej jedną z nich był Deepak Chopra, bo jego cyfrowa emanacja – Digital Deepak – lada dzień ma się ukazać światu.
Miliard odbiorców na początek
„Tworząc Digital Deepak, po raz pierwszy dajemy dosłownie każdemu możliwość, by wejść w bezpośrednią interakcję i czerpać wiedzę od jednego z najbardziej zaufanych liderów w dziedzinie wellness” – powiedział Buttler cytowany w informacji prasowej. „Ze swoją własną SI Deepak może przełamać ograniczenia, które oddzielają nas w czasie i przestrzeni. Naszym ostatecznym celem jest dać wszystkim 7 miliardom ludzi ich własną SI, umożliwiając każdemu tworzenie lepszej przyszłości dzięki mocy mediów personalnych” – dodał.
„Jakikolwiek problem na świecie chcesz rozwiązać, zawsze zaczynaj od siebie” – mówił Deepak Chopra cytowany w tej samej informacji prasowej. „Nasz personalny ekosystem jest powiązany ze społecznym ekosystemem. Nasza personalna transformacja w ostatecznym rozrachunku prowadzi do społecznej transformacji. Mam nadzieję dotrzeć do masy krytycznej – przynajmniej miliarda ludzi – byśmy mogli wszyscy iść w stronę bardziej spokojnego, sprawiedliwego i zrównoważonego świata”.
Kolejka po awatara
Digital Deepak będzie funkcjonował jako aplikacja na smartfona i strona internetowa. Jak podaje oficjalna strona projektu, system będzie oferował „głęboko spersonalizowane wsparcie i medytację” w każdym miejscu i czasie. Jak czytamy na stronie, system będzie publicznie dostępny na początku 2020 roku. Na razie możemy zapisać się na listę oczekujących – na stronie można zostawić swoje dane kontaktowe.
Jeśli nie chcesz czekać, możesz już dziś zaczerpnąć z krynicy mądrości inspirowanej twórczością Deepaka Chopry za pośrednictwem strony wisdomofchopra.com. Autor strony wysunął tezę, że nie ma zasadniczej różnicy między cytatami z Chopry a przypadkowymi zlepkami mądrze brzmiących słów. System tworzy zmyślone cytaty z losowo dobranych wyrazów pochodzących z tweetów newage’owego guru.
Zatem w oczekiwaniu na przyjście „prawdziwego” wirtualnego Deepaka, pamiętajmy, że „moc jaźni nadaje realność nieśmiertelnym faktom”.