Komisja Europejska przyznała nagrody najbardziej obiecującym projektom finansowanym przez Unię w ramach programu Horyzont 2020. Zwycięstwo SUPSI
Grand Prix zdobył międzynarodowy zespół badawczy kierowany przez Annę Valente, szefową Laboratorium Automatyki, Robotyki i Maszyn z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Południowej Szwajcarii (SUPSI).
Radar Innowacji 2019 otrzymał za wiodącą rolę w opracowywaniu technologii robotów zdolnych do wykonywania zadań naprawczych w trudnych warunkach przemysłowych.
Zespół SUPSI, skupiający naukowców, inżynierów i reprezentantów przemysłu z ponad 20 krajów, dostał również nagrodę w kategorii „Innowacje kierowane przez kobiety”.
Tłum innowatorów
Radar innowacji to platforma, która identyfikuje potencjalne innowacje i innowatorów w finansowanych przez UE projektach badawczych. „Skanowaniem” objętych jest obecnie 2149 organizacji – małych i średnich przedsiębiorstw, zespołów uniwersyteckich, firm typu spin-off i start-upów. Konkursy w ramach Radaru organizowane są od 2013 roku, a nagrody mają charakter prestiżowy.
Na pierwszym etapie tegorocznej rywalizacji publiczność mogła głosować internetowo na innowatorów z listy 36 wybranych do nagrody podmiotów. Oddano ponad 40 tysięcy głosów i na tej podstawie wybrano 12 finalistów. W finale w Brukseli wytypowane zespoły i ich projekty oceniało pięcioosobowe jury.
Prócz Grand Prix nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach:
- Technologia dla społeczeństwa – rozpoznawanie technologii mających wpływ na społeczeństwo i obywateli;
- Innowacyjna nauka – najnowsze osiągnięcia naukowe, które mogą być podstawą przyszłych postępów technologicznych;
- Przemysł i technologie wspomagające – następna generacja technologii i komponentów;
- Innowacje kierowane przez kobiety.
Zdrowie przede wszystkim
Nagroda „Technologia dla społeczeństwa” (Tech for Society) trafiła do start-upu EyeControl z Izraela za opracowanie przenośnego urządzenia, które pomoże w komunikacji osobom dotkniętym ALS, udarem mózgu i urazowym uszkodzeniem mózgu. System ułatwia kontakt na podstawie ruchu gałek ocznych.
Nagroda w dziedzinie „Innowacyjnej nauki” powędrowała do norweskiego szpitala uniwersyteckiego w Oslo za pracę nad stworzeniem Lumiblast, minimalnie inwazyjnego leczenia klinicznego komórek rakowych w trudno dostępnych obszarach, takich jak rak mózgu.
Za innowacyjną technologię przemysłową został nagrodzony rumuński uniwersytet Transilvania w Braszowie. Badacze opracowali platformę programową, która umożliwia spersonalizowanym aplikacjom medycznym korzystanie z głębokiego uczenia się w procesach klinicznych przy jednoczesnej ochronie danych osobowych pacjentów.
Przyciąganie Unii
W trakcie ceremonii podsumowującej tegoroczny konkurs Carlos Moedas, komisarz ds. badań, nauki i innowacji, stwierdził, że Radar innowacji wciąż pokazuje najwyższą jakość projektów technologicznych i naukowych w Europie, które UE finansuje.
– Środki UE takie jak Horyzont 2020 pomagają wspierać te projekty z korzyścią dla wszystkich Europejczyków – przemawiał.
Jak wynika z zestawienia, nagrody otrzymały podmioty i organizacje, których siedziby mieszczą się również poza Unią Europejską. Dlaczego? Naukowcy i organizacje z krajów stowarzyszonych w programie Horyzont 2020, w tym Szwajcaria, Izrael i Norwegia, mogą w nim uczestniczyć na równych warunkach z podmiotami z państw członkowskich UE i innych krajów stowarzyszonych.
Warto nadmienić, że zwycięstwo zespołu SUPSI to kolejny dowód na to, że Szwajcaria jest najbardziej innowacyjnym krajem na świecie, co wyliczono w tegorocznym Światowym Indeksie Innowacji.