„Aerosfera czyli Lotnisko rzeczy” to miejsce, gdzie naukowcy związani z lotnictwem będą mogli przeprowadzać swoje eksperymenty
Będzie można tam testować drony, przeprowadzać symulacje, autonomiczne loty, pojawią się również hangary i laboratoria. Projekt będzie realizowany na lotnisku w podpoznańskim Kąkolewie należącym do Aeroklubu Poznańskiego – zapowiedział podczas Europejskiego Tygodnia Robotyki zastępca pełnomocnika dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN ds. PCSS dr Krzysztof Kurowski.
– Planujemy, we współpracy z Politechniką Poznańską, która jest autorem projektu, oraz dzięki wsparciu zarządu województwa zaadaptować kawałek lotniska do prowadzenia większych eksperymentów – mówił Kurowski na otwarciu ERW w Poznaniu.
Wartość inwestycji oszacowano na 22 mln zł. Będzie to infrastruktura do realizacji prac badawczo-rozwojowych transportu lotniczego, eksploatacji użytkowej, logistyki, monitorowania, nadzoru oraz neutralizacji zdarzeń i katastrof. Na lotnisku staną hangary i laboratoria.
To projekt wyjątkowy i niestandardowy, z kategorii badawczo–rozwojowych, na których nam bardzo zależy, a których w naszej ocenie jest wciąż za mało
Umowę na dofinansowanie pieniędzmi unijnymi podpisali marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz rektor Politechniki Poznańskiej prof. Tomasz Łodygowski.
– To projekt wyjątkowy i niestandardowy, z kategorii badawczo–rozwojowych, na których nam bardzo zależy, a których w naszej ocenie jest wciąż za mało. W strategii rozwoju województwa rozwój innowacyjności jest wyzwaniem a projekt Politechniki Poznańskiej zmierza właśnie w tym kierunku. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć jego realizację tak dużą kwotą – powiedział we wtorek w czasie konferencji prasowej Marek Woźniak.
Dzięki inwestycjom przewidzianym w projekcie znacząco zwiększy się potencjał badawczy uczelni m.in. w eksploatacji i zastosowaniach bezzałogowych i załogowych statków powietrznych oraz w badaniach nad bezpieczeństwem i ochroną funkcjonowania lotniska.
„Mówimy m.in. o bezpieczeństwie lotów. Za tym kryje się cała masa ciekawych rozwiązań badawczo-rozwojowych. Nasze myślenie zmierza także w takim kierunku, by zautomatyzować wszystko to, co się da na lotnisku” – podkreślił prof. Łodygowski. Warto nadmienić, że Politechnika oferuje nowy kierunek, to „Lotnictwo i kosmonautyka”, a Poznań aspiruje do miana polskiej „Doliny Krzemowej”. Dodajmy, że Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów, czyli jeden z europejskich obszarów rozwoju i testowania dronów, znajduje się na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).