Międzynarodowa społeczność specjalistek z dziedziny sztucznej inteligencji wciela w życie postulat udziału kobiet w rewolucji technologicznej
Już za parę dni – 8 września – odbędzie się tegoroczna edycja globalnego szczytu Women in AI. WAI to międzynarodowa społeczność zrzeszająca ponad 4 tysiące ekspertek i pasjonatek sztucznej inteligencji ze 115 krajów, zaniepokojonych faktem, że kobiety stanowią jak dotąd tylko 22 procent osób, które zajmują się tą dziedziną. To główny cel stowarzyszenia – budowanie społeczności kobiet SI, która może stanowić wsparcie, zachętę, inspirację dla naukowczyń, przedsiębiorczyń czy działaczek społecznych, które chciałyby wykorzystać sztuczną inteligencję w swojej działalności biznesowej, naukowej czy społecznej. WAI prowadzi między innymi kampanię WaiROES w mediach społecznościowych, promującą założycielki start-upów SI, rozmaite projekty edukacyjne, spotkania i dyskusje.
Raz do roku organizują konferencję Women in AI Summit. W tym roku odbędzie się ona online. Zaczyna się o 8 30 (naszego czasu) w Australii i Azji, a kończy o 1 30 w nocy na drugiej półkuli – w Amerykach. W tym czasie wystąpi ponad 100 mówczyń i mówców z 40 krajów. Czeka nas 50 paneli dyskusyjnych. Przekrój tematów jest bardzo duży: od sztucznej inteligencji w biznesie i finansach, przez zastosowania medyczne i zagadnienia prawne, edukację i kulturę, po sztuczną inteligencję w przestrzeni kosmicznej. Stale przewijającym się wątkiem będą jednak kwestie etyczne: jak odpowiedzialnie korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji? Jak nie wykluczać pewnych grup społecznych? Jak unikać algorytmicznych błędów, które powielają stereotypy, z którymi wypadałoby się już dawno pożegnać w naszym „nowym, wspaniałym” świecie?
Bardzo ciekawe wydają się panele poświęcone konkretnym krajom. Jak wygląda sytuacja kobiet w SI w Finlandii? Być może czegoś możemy się od Finów nauczyć. A jak w Nigerii? Rzadko mamy okazję posłuchać bezpośrednich relacji z takich krajów.
W tym roku do stowarzyszenia Women in AI dołączyły Polki. Grupa studentek podyplomowych studiów Biznes.AI na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie założyła polski oddział WAI, a ich ambasadorką została Żaneta Łucka-Tomczyk. Dzięki temu na konferencji będziemy mogli posłuchać dwóch dyskusji przygotowanych przez grupę z Polski. Obie dotyczyć będą kwestii biznesowych: jak przygotować swoją firmę do wdrożenia SI – także od strony prawnej. Udział w nich wezmą cztery wykładowczynie Akademii Koźmińskiego: prof. Aleksandra Przegalińska z ALK, Bożena Leśniewska, wiceprezes zarządu Orange Polska, dr Gabriela Bar i Gabriela Wiktorzak, obie specjalizujące się w prawie nowych technologii. Dyskusję poprowadzi Żaneta Łucka-Tomczyk.
Agenda wydarzenia oraz bezpłatna rejestracja dostępna jest na:
https://hopin.to/events/women-in-ai-summit
Portal Sztuczna Inteligencja jest patronem medialnym konferencji Women in AI Summit.