Już 9 marca w Warszawie na 12. Forum Gospodarczym TIME spotkają się ludzie i przedsiębiorstwa będące w awangardzie kolejnej fali polskiej cyfryzacji. Na najbardziej zasłużonych czekają nagrody. Znamy już nominowanych
Gospodarka sieciowa, sieci 5G, przemysł 4.0, cyfrowy system finansowy i sztuczna inteligencja to nowe zjawiska, które właśnie transformują naszą gospodarkę. Zaczyna się kolejny etap w cyfryzacji sieci i przemysłu.
Wiąże się to z koniecznością zmiany w przepisach i regulacjach. Cel – zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów. Właśnie temu jest poświęcone 12. Forum Gospodarcze TIME (Telekomunikacja, Internet, Media, Elektronika), które odbędzie się 9 i 10 marca w Warszawie pod hasłem „Między konkurencją a współpracą. Nowy cyfrowy świat”.
Na Forum wystąpi 320 prelegentów. Wystąpienia i dyskusje zostały podzielone na trzy ścieżki tematyczne.
Pierwsza z nich, „Przemysł 4.0”, jest poświęcona kwestiom rozwoju nowego oblicza przemysłu – barier prawnych, norm i standardów czy kształtu systemu edukacji w kontekście nowych wyzwań, na przykład sztucznej inteligencji jako podstawy technologicznej przemysłu 4.0.
W ramach ścieżki „Telekomunikacja” będzie mowa między innymi o internecie rzeczy, smart city i cyberbezpieczeństwie, a także o normach prawnych i regulacjach w kontekście rozwoju sektora cyfrowego, zwłaszcza w kwestii prawa autorskiego i podatku cyfrowego.
Trzeci cykl, zatytułowany „Cyfryzacja sektora finansowego”, będzie poświęcony takim zagadnieniom, jak zastosowanie sztucznej inteligencji w sektorze finansowym czy nowoczesne formy płatności.
Forum TIME to także okazja do nagrodzenia firm i osób, które swoją postawą, pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju rynku ICT. To osoby i podmioty, które promują wdrażanie technologii, wpływają na podnoszenie standardów i wspierają innowacyjną transformację branży cyfrowej.
To im podczas uroczystej gali zostaną przyznane nagrody. Właśnie poznaliśmy listę nominowanych.
Za innowacje i rozwój w sektorze ICT szansę na wyróżnienie mają:
- Firma Globema, wyspecjalizowana w rozwiązaniach geoprzestrzennych, została nominowana za opracowanie rozwiązań w oparciu o mapy, dane geoprzestrzenne i sztuczną inteligencję;
- GovTech Polska został wyróżniony za umożliwienie sektorowi publicznemu korzystania z najlepszych pomysłów obywateli i przedsiębiorców;
- CD Projekt, największy polski producent gier, został doceniony za „umiejętne połączenie innowacyjnych rozwiązań technicznych z polską kulturą powieści SF”.
Osobna kategoria obejmuje podmioty, które przyczyniły się do rozwoju i innowacji w sektorze finansowym. Nominowani to:
- Operator Chmury Krajowej za udostępnienie przedsiębiorstwom nowoczesnej platformy opartej o cloud computing;
- firma Autenti, obsługująca podpisy elektroniczne – za „wdrożenie innowacyjnej technologii połączenia podpisu elektronicznego oraz środowiska prawniczego”;
- Krajowa Izba Rozliczeń – za usługę mojeID, która ułatwia zdalne potwierdzenie tożsamości.
W kategorii „Wydarzenie roku promujące innowację i współpracę” zostały nominowane:
- Ministerstwo Cyfryzacji i NASK – za organizację Code Week, podczas którego europejskie państwa rywalizują w liczbie wydarzeń promujących programowanie;
- Polski Fundusz Rozwoju – za cykl warsztatów Design Thinking;
- Fundacja Digital Poland – za organizację Festiwalu Cyfryzacji.
Organizatorzy Forum zauważają także ważne wydarzenia dotyczące samego sektora ICT. W tym roku na wyróżnienie zasłużyły dwa z nich:
- udana konsolidacja firm Vectra i Multimedia wpływająca na rozwój rynku komunikacji elektronicznej;
- współpraca Asseco i Cyfrowego Polsatu poświęcona tworzeniu zaawansowanych usług telekomunikacyjnych i informatycznych w sektorze ICT.
Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 9 marca 220 w hotelu Hilton w Warszawie. Wtedy również poznamy zdobywcę nagrody w kategorii Ambasador ICT w obszarze nauki i edukacji.
Portal Sztuczna Inteligencja jest patronem medialnym 12. Forum Gospodarczego TIME.