Sztuczna inteligencja to my, a nie coś, co będzie z nami konkurować – mówił dziś Ray Kurzweil, ostatni z gości konferencji Beyond Tomorrow
Kurzweil był gościem ostatniego dnia konferencji, zorganizowanej pod hasłem „Be Curious. Innovate Fast. Gain Resilience” przez SAS, globalnego lidera rynku analityki i sztucznej inteligencji.
Ten amerykański innowator, pisarz i futurolog, przez Magazyn Inc. uznany za „prawowitego spadkobiercę Thomasa Edisona”, był jedną z gwiazd konferencji. To główny wynalazca pierwszego płaskiego skanera, pierwszej maszyny do czytania dla niewidomych czy pierwszego syntezatora zmieniającego tekst na mowę. Jest autorem światowych bestsellerów na temat przyszłości inteligentnych technologii.
W trakcie wykładu opowiedział o tym, jak został wynalazcą, podtrzymał przewidywanie, że w 2021 roku sztuczna inteligencja przejdzie test Turinga, dorównując ludzkim umiejętnościom, mówił też o tym, jakie dobrodziejstwa ze strony technologii czekają nas w przyszłości.
Po wykładzie odpowiedział na kilka pytań.
Kurzweil często omawia pojęcie „prędkości ucieczki długowieczności” zainspirowane fizyką. W nauce ścisłej „prędkość ucieczki” oznacza minimalną prędkość startową, jaką musi osiągnąć obiekt (np. rakieta kosmiczna), aby był w stanie „pokonać” pole grawitacyjne danego ciała niebieskiego i je opuścić. Metafora Amerykanina ma oznaczać minimalny wiek, jakiego musiałby dożyć człowiek, by doczekać takiego etapu rozwoju nauki, który pozwoliłby mu przedłużyć życie do „wieku biblijnego”, czyli grubo ponad 150 lat. Jakkolwiek fantastycznie by to brzmiało, według Kurzweila jesteśmy znacznie bliżej tej granicy, niż można by się spodziewać.
Zapytaliśmy go o to.
– Jestem bardzo zaangażowany w ten proces. Napisałem trzy książki o postępującej długowieczności człowieka. Jest cały ruch z tym związany: co ma wpływ na nasz wiek, jak możemy to przezwyciężyć – odpowiedział. – Teraz jesteśmy w okresie symulowania biologii i myślę, że pod koniec lat 20. naszego stulecia będziemy mieli cały nowy zestaw leków, które pokonają kluczowe choroby, z którymi dotychczas nie mogliśmy sobie poradzić, jak na przykład rak. W latach 30. naszego stulecia będziemy używać nanotechnologii. Będziemy mogli symulować biologię, używając kolejnych leków przy użyciu modeli nanotechnologicznych – tłumaczył Kurzweil.
Wyjaśniał, że jeśli spojrzymy na każdy organ, jaki posiadamy, który wydziela coś do układu krwionośnego lub z niego czerpie – tak jak płuca pobierają tlen i wydalają dwutlenek węgla, tak jak trzustka wydziela insulinę – nanoboty we krwi pomogą uchronić go przed zachorowaniem.
Kurzweil wierzy też, że będziemy w stanie połączyć naszą korę mózgową z chmurą, dzięki czemu nasza pamięć, wspomnienia, myśli będą tam przechowywane i w razie jakiegoś niedociągnięcia ze strony ludzkiego mózgu będzie on mógł być szybko „usprawniony”.
Wykład Kurzweila zwieńczył trzeci dzień konferencji Beyond Tomorrow. W trakcie wypełnionych wykładami i warsztatami wirtualnych spotkań rozmawiano o SI, rozwiązaniach chmurowych, zaawansowanej analityce, uczeniu maszynowym i integracji z narzędziami open source.
Wkrótce opublikujemy poszerzone omówienie wykładu Kurzweila oraz omówienie innych ciekawych wystąpień.
Portal sztucznainteligencja.org.pl był partnerem medialnym, a nasz wydawca: Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB), partnerem konferencji Beyond Tomorrow.