- Amerykański wizjoner wystąpił na szczycie ONZ
- Wkrótce ludzka inteligencja pomnoży się przez milion – zapowiedział
- Nadchodzi czas, w którym to maszyny będą wymyślać idee
W 2030 roku energia, którą będziemy dysponować, będzie w pełni odnawialna. I niedroga – przewiduje Ray Kurzweil, światowej sławy wynalazca i futurysta, gość specjalny genewskiego szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych „AI for Good” (28-31 maja).
Podobnie jak w sprawie przyszłości człowieka także w kwestii odnawialnych źródeł energii oraz ich przyszłego wykorzystania Kurzweil jest optymistą. Według jego analiz produkcja zielonej energii gwałtownie rośnie, podwajając się co 4 lata.
Trwające już pół wieku badania własne i zgromadzone w tym czasie dane utwierdzają Kurzweila w przekonaniu, że przyszłość będzie znacznie lepsza, niż myślimy. Jego przemówienie na szczycie w Genewie miało pomóc odpowiedzieć na pytanie: Co powinniśmy zrobić, by SI stała się wsparciem dla człowieka, a nie zagrożeniem.
Przepowiednie wizjonera
Przed publicznością złożoną z innowatorów, ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją i liderów organizacji humanitarnych padło z ust Kurzweila wiele śmiałych tez. Amerykanin stwierdził na przykład, że sprawdziło się 86 proc. spośród 147 jego prognoz dotyczących postępów w rozwoju maszyn i ich zastosowań. W 1990 roku przewidział, że w ciągu dekady komputery pobiją najlepszych szachistów. W maju 1997 roku mistrz świata Garri Kasparow został pokonany przez komputer Deep Blue IBM w turnieju szachowym.
Jeśli połączymy się z danymi i możliwościami przetwarzania myśli w chmurach obliczeniowych, możemy rozszerzyć inteligencję w naszych ciałach – Ray Kurzweil
Kurzweil spodziewał się gwałtownego rozwoju internetu jeszcze w czasach, gdy nikt nie traktował poważnie takich prognoz. Nie miał też wątpliwości, że komputery staną się wszechobecne w salach lekcyjnych, choć gdy zaczął o tym głośno mówić, szkolną rzeczywistością były raczej liczydła, a nie maszyny liczące. Dowodem jego niezwykłej intuicji jest też zapowiedź powstania programów do syntezy mowy i pojawienia się autonomicznych samochodów na drogach.
Lata 30.: skok w nieznane
W Genewie Kurzweil przedstawił niektóre z wybitnych osiągnięć naszej cywilizacji, m.in. ograniczenie skrajnego ubóstwa w ciągu ostatnich 20 lat o połowę, sukcesy w walce z analfabetyzmem, wzrost nakładów na edukację. Energia elektryczna pojawia się w miejscach, w których nigdy dotąd jej nie było, rośnie średnia długość życia, w domach przybywa komputerów, a postęp w medycynie jest największy w dziejach naszej cywilizacji – wyliczał.
Przypomniał też o innej swej prognozie: że do 2029 roku zdamy test Turinga. Test ten, opracowany przez brytyjskiego matematyka Alana Turinga w 1950 roku, pozwala określić, czy sztuczna inteligencja potrafi naśladować ludzkie rozumowanie. – Nie jesteśmy jeszcze na tym etapie. Ale kiedy do niego dojdziemy, sztuczna inteligencja szybko – czyli już w latach trzydziestych XXI wieku – będzie w stanie robić rzeczy, które dziś są poza zasięgiem człowieka.
IQ razy milion
Moment nadejścia tzw. osobliwości (singularity), czyli integracji możliwości inteligencji człowieka i maszyn, a w innym wariancie – zdominowania naszego świata przez niezależną od człowieka sztuczną inteligencję, Kurzweil wyznacza na rok 2045. Na tym etapie superinteligentne maszyny będą kreować idee, których żaden człowiek nie byłby w stanie wymyślić.
Sztuczna inteligencja mogłaby wymyślić narzędzia technologiczne, które będą bardziej zaawansowane niż wszystko, co mamy dzisiaj – twierdzi futurysta. I zapowiada, że w dniu, w którym przekroczymy próg osobliwości, ludzka inteligencja pomnoży się przez milion.
Dziś nasze możliwości przetwarzania informacji ogranicza liczba 300 milionów neuronów w ludzkim mózgu. Jeśli jednak te 300 milionów naturalnych neuronów połączymy z miliardami sztucznych neuronów, które przetwarzają dane w chmurach obliczeniowych, inteligencja zamknięta dotychczas w naszych ciałach wejdzie na nowy poziom rozwoju.
Spadkobierca Edisona
Ray Kurzweil – znany amerykański wynalazca, pisarz i futurolog, przez Magazyn Inc. uznany za „prawowitego spadkobiercę Thomasa Edisona”. Był głównym wynalazcą pierwszego płaskiego skanera, pierwszej maszyny do czytania dla niewidomych czy pierwszego syntezatora tekstu na mowę. Napisał sześć światowych bestsellerów na temat przyszłości inteligentnych technologii.