Święto cyfryzacji w Polsce trwa. Za nami pierwszy webinar poświęcony gamingowi oraz spotkania uświadamiające użytkownikom internetu, jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci. A to dopiero początek GovTech Festivalu
W piątek, 6 listopada odbyło się spotkanie online, inaugurujące Game Jam w ramach 23-dniowego GovTech Festival 2020.
Podczas webinaru kluczowe było wystąpienie Jakuba Marszałkowskiego z Indie Games Poland (firmy wspierającej producentów i deweloperów gier w Polsce). Ekspert zarysował obraz polskiego przemysłu gamingowego, który dawno przestał być niszą, a zaczął być naszą marką eksportową.
Wiadomości z tego świata coraz częściej przenikają do mediów i zajmują coraz więcej miejsca w świadomości społecznej.
Gość Game Jam podkreślił ogromną wartość takich firm jak CD Projekt Red z ich flagowym „Wiedźminem” czy nadchodzącym „Cyberpunkiem 2077”, ale zaznaczył, że branża gier w Polsce to dużo więcej niż „Redzi”. To ponad 440 studiów deweloperskich produkujących gry w naszym kraju, w tym tak duże studia, jak Techland czy 11 bit studios, nie zapominając o tak poważnych graczach na rynku gier mobilnych jak Huuuuge Games.
Marszałkowski zauważył, że w przeciwieństwie np. do sprzedaży ubrań specyfiką tej branży jest to, że nastawiona jest głównie na użytkownika globalnego, a nie na rynek krajowy. To daje spore możliwości nawet dla mniejszych graczy na rynku.
– To, co może być bardziej interesujące dla was jako potencjalnych uczestników Game Jamu, to ta mniej eksponowana część branży, jej drugi koniec. Mamy na rynku jednoosobowych deweloperów, zajmujących się prawie wszystkim w grze, zarówno programowaniem, projektowaniem jak i grafiką. Czasem są to gry sprzedawane na całym świecie w setkach tysięcy kopii. Oczywiście, są to mniejsze gry, czasem mobilne, czasem PC, ale pół miliona kopii gry to ogromny sukces – przekonywał Jakub Marszałkowski.
Dlatego tak bardzo ważny dla gamingu w Polsce jest obszar pojedynczych deweloperów, niewielkich producentów gier, którzy będą mogli rozwijać tę branżę. Odpowiedzią na potrzeby młodych twórców może być właśnie GovTech Festival Game Jam.
To wydarzenie dla fanów branży gier, które oficjalnie rozpoczyna się 27 listopada. Event potrwa trzy dni, podczas których programiści, graficy, testerzy i projektanci gier wideo będą mogli tworzyć zupełnie nowe gry, zbierając atrakcyjne nagrody. Game Jam jest częścią HackYeah – internetowej edycji największego stacjonarnego hackathonu w Europie. Więcej na temat Game Jam na stronie GovTech Festivalu i profilu facebookowym GovTech Polska.
Drugi tydzień GovTech Festivalu otworzył 9 listopada specjalny webinar pod tytułem „Komputer dla cyfrowych debiutantów. Cyberbezpieczeństwo. Czego się bać, a czego się nie bać podczas pracy przy komputerze?”. To zajęcia szkoleniowe w szczególności dla seniorów lub osób jeszcze niezaznajomionych z internetem. Ekspert Tomasz Piątek, starszy specjalista ds. programu edukacyjnego w Centralnym Domu Technologii, omówił podczas wystąpienia najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas pracy przy komputerze i korzystania z sieci. Pokazał, jak instalować programy antywirusowe, tworzyć silne hasła i nie dać się nabrać na próby wyłudzenia informacji lub danych.
Podobne spotkania będą odbywać się w kolejne poniedziałki aż do 30 listopada, zawsze o godzinie 12:00, każde z nich będzie trwać 60 minut. Kurs jest bezpłatny. Link do udziału w szkoleniu dostępny jest między innymi na profilu GovTech Polska na Facebooku lub na stronie organizatora kursu, czyli Centralnego Domu Technologii. W każdym spotkaniu może uczestniczyć i zadawać pytania na żywo maksymalnie 100 osób. Osoby, które nie „zmieszczą się” na wirtualnych zajęciach albo nie odpowiada im termin, mogą obejrzeć nagrania z webinaru na Facebooku oraz kanale YouTube CDT.
GovTech Festival potrwa do końca listopada. To w sumie 30 wydarzeń dotyczących innowacji i nowych technologii. Każde z nich jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych.
W najbliższych dniach czekają nas też kolejne ciekawe webinary, w tym eksperckie szkolenie na temat aplikacji krytycznych czy Fake Hunter Challenge – pierwszy na świecie maraton walki z dezinformacją. Współorganizatorem jednego z webinariów poświęconych etyce sztucznej inteligencji jest portal Sztuczna Inteligencja wraz z naszym wydawcą, Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym.