Huawei Polska i Politechnika Warszawska podpisały porozumienie o współpracy. Strony będą wymieniać się doświadczeniami i podejmować wspólne działania w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji
Umowa obejmuje rozpoczęcie prac przygotowawczych, mających na celu stworzenie wspólnego laboratorium badawczego oraz dostarczenie sprzętu i technologii potrzebnych dla Politechniki Warszawskiej.
– W związku ze współpracą nawiązaną z firmą Huawei przede wszystkim bardzo liczymy na sprzęt, który moglibyśmy wykorzystać do uczenia głębokiego. To aktualnie bardzo popularny temat na rynku technologii inteligentnych. Obecnie rozpatrywane są różne architektury sieci neuronowych do uczenia głębokiego i główny problem jest taki, że potrzeba do nich użyć dużej mocy obliczeniowej. Na rynku jest wiele rozwiązań tego typu, większość z nich wykorzystuje paradygmat GPGPU, tzn. wykonywanie obliczeń na rdzeniach kart graficznych – tłumaczy dr hab. inż. Piotr Bilski, profesor Politechniki Warszawskiej*.
To właśnie m.in. chiński Huawei oferuje taką technologię, czyli Huawei Atlas – komputery wyposażone w zestawy kart przeznaczonych głównie do obliczeń równoległych z wykorzystaniem licznych rdzeni procesorów. – Przede wszystkim, znając już architektury nVidii, chcielibyśmy zobaczyć, jak działa technologia alternatywna, czy nadaje się do implementacji sieci głębokich. Jest to dla nas istotne, ponieważ wiele projektów naukowych, które prowadzimy, wykorzystuje właśnie tę grupę algorytmów sztucznej inteligencji – informuje prof. Bilski.
W Instytucie Radioelektroniki i Technik Multimedialnych PW są już co prawda komputery nadające się do tego celu (standardowe stacje robocze typu desktop, wyposażone w jedną lub dwie karty graficzne typu nVidia RTX), jednak rozwiązania sprzętowe oferowane przez Huawei mają być dużo bardziej zaawansowane.
– Dzięki większym możliwościom obliczeniowym i modułom oferowanym przez Huawei przetwarzanie obrazu w czasie rzeczywistym i np. wykrywanie na nim obiektów mogłoby być realizowane szybciej, niż jesteśmy w stanie to robić obecnie. Ponieważ uczenie głębokie opiera się na przetwarzaniu ”surowych” danych (tzn. całych obrazów, a nie zestawów cech z nich wyekstrahowanych), automaty realizujące taką operację mają stosunkowo duże wymagania sprzętowe – dodaje ekspert.
Jak poinformował serwis sztucznainteligencja.org.pl prof. Piotr Bilski, na Politechnice rozwijane są również małe systemy zdolne do przetwarzania równoległego nie na potężnym serwerze, udostępnionym np. chmurze obliczeniowej, ale w pobliżu lokacji, gdzie pozyskiwane są dane (np. przy kamerze).
– W takiej sytuacji spodziewamy się uzyskać dostęp do urządzeń, których zasada działania jest analogiczna do komputerów nVidia JETSON, które mogą być instalowane w dowolnym miejscu i wykonywać obliczenia bez konieczności przesyłania danych do serwerów centralnych – podsumował Bilski.
Współpraca z firmą Huawei będzie się opierać na dwóch filarach. Pierwszy to wykorzystanie przedstawionych już architektur sprzętowych i programowych w badaniach naukowych. Podpisane porozumienie daje de facto zielone światło do rozpoczęcia działań i obecnie PW czeka tylko na dostarczenie sprzętu, co może potrwać do dwóch miesięcy.
Drugim filarem jest akademia Huawei, czyli ścieżka szkoleniowa w zakresie technologii oferowanych przez firmę. – Objęci nią będą studenci naszego wydziału chcący zapoznać się z wybranymi zagadnieniami i uzyskać stosowny certyfikat potwierdzający ich kompetencje – wyjaśnia Bilski. Program certyfikacyjny powinien się rozpocząć w ciągu dwóch, trzech tygodni.
Z kolei dzięki aktywnemu organizowaniu zajęć i zacieśnianiu więzi z Politechniką Warszawską, Huawei Polska liczy na możliwość współpracy z najbardziej utalentowanymi studentami z dziedziny technik informacyjnych w Polsce. Najlepsi mogą w przyszłości znaleźć pracę w m.in. w warszawskim centrum badawczo-rozwojowym Huawei, skupionym na rozwoju sztucznej inteligencji.
*dr hab. inż. Piotr Bilski, profesor PW, Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, jeden z koordynatorów współpracy z firmą Huawei.