Stolica Wielkopolski chce być stolicą polskiej robotyki i sztucznej inteligencji. A ma sporo atutów, choćby tegoroczny Europejski Tydzień Robotyki
Miesiąc przed wyborami Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, zapowiedziała, że nowy parlament zajmie się przyszłością Poznania. Jej zdaniem to miasto ma szansę stać się technologicznym zagłębiem biznesowym, polskim odpowiednikiem Doliny Krzemowej. W tej kadencji parlamentu ma powstać zespół złożony z posłów i senatorów z Wielkopolski, który ma pomóc w tym, by rozwój regionu był szybszy. Zespół mają wspierać władze lokalne, wykorzystując potencjał Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Polskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, instytutów badawczych skupionych w Sieci Badawczej Łukasiewicz.
– Chcemy znaleźć dodatkowe źródła finansowania przedsięwzięć edukacyjnych, zaawansowanej infrastruktury badawczej, wreszcie po to, by spółki kapitałowe, spółki typu venture capital chętniej przyjeżdżały i inwestowały w takie rzeczy, jakie dziś mogłam oglądać w Politechnice Poznańskiej – powiedziała we wrześniu w Poznaniu minister Emilewicz.
Studia ze sztucznej inteligencji
O miano polskiego inkubatora innowacji poza Poznaniem starają się też Kraków, Łódź i Wrocław. Atutem Poznania jest politechnika, jeden z krajowych liderów w dziedzinie automatyki i robotyki – aż trzystu absolwentów tej uczelni pracuje w Silicon Valley. W tym roku uczelnia wprowadziła studia licencjackie w zakresie sztucznej inteligencji w języku angielskim – jako pierwsze tego typu w Polsce. Przystąpiło do nich 30 studentów. Na studia z automatyki i robotyki przyjęto 270, na informatykę podobną liczbę chętnych. Czy stolica Wielkopolski będzie polską Doliną Krzemową?
– Poznań ma taki potencjał, ale w wielu innych ośrodkach wcale nie jest gorzej. Nie ma między nami żadnej rywalizacji, jako badacze współpracujemy ze sobą – zauważa dr inż. Krzysztof Walas z Instytutu Automatyki, Robotyki i Inżynierii Informatycznej Politechniki Poznańskiej. Jest m.in. szefem polskiego zespołu Thing, który działa w ramach projektu dofinansowanego przez Komisję Europejską programu Horyzont 2020. Jego celem jest stworzenie kroczącego inteligentnego robota do eksploracji niedostępnych lub niebezpiecznych dla człowieka miejsc. Konsorcjum skupia najlepsze ośrodki naukowo-badawcze na świecie, m.in. uniwersytety w Oksfordzie i Edynburgu, Politechnikę Federalną w Zurychu, start-upy ze Szwajcarii i Włoch. Podstawą tych badań jest robot ANYmal.
Czułe roboty i CAMIL
1 listopada naukowcy z Politechniki Poznańskiej rozpoczęli też współpracę przy kolejnym dofinansowanym z programu Horyzont 2020 projekcie. Chodzi o opracowanie zintegrowanej platformy do „manipulacji obiektów elastycznych” – czyli nauczenie maszyn czucia obiektów fizycznych, na przykład na tyle precyzyjnego ich chwytania, by nie uszkodzić nawet tych bardzo delikatnych. Nasi uczeni będą współpracować m.in. z naukowcami z Finlandii, Niemiec, Hiszpanii, Słowenii, a koordynatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Boloński.
Od ubiegłego roku w ramach Politechniki Poznańskiej działa CAMIL – projekt służący stworzeniu Centrum Sztucznej Inteligencji i Uczenia Maszynowego. Członkowie CAMIL to uznani naukowcy specjalizujący się w obu wspomnianych dziedzinach, którzy mają na koncie łącznie blisko tysiąc naukowych publikacji związanych z SI i ML.
Onkologia i Kryształowa Brukselka
Projekt CAPABLE (CAncer PAtients Better Life Experience), którego współautorem jest zaangażowany w CAMIL dr Szymon Wilk z Politechniki Poznańskiej, właśnie otrzymał finansowanie w ramach programu Horyzont 2020. Ma pomóc pacjentom chorym na raka, którzy po pierwszej interwencji są poddawani w domu długotrwałej terapii. W ramach projektu powstanie specjalny system coachingowy dla pacjentów, a zgromadzone dane będą udostępnione onkologom. W projekt zaangażowanych jest kilkanaście uczelni i placówek badawczych z całego świata.
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe także jest ośrodkiem docenianym na świecie. Zasoby obliczeniowe oraz usługi składowania danych PCSS są wykorzystywane przez wiele jednostek naukowych specjalizujących się w chemii, fizyce, matematyce, informatyce i konstrukcjach inżynierskich. PCSS udostępnia także zasoby użytkownikom zaangażowanym w polskie projekty oraz projekty współfinansowane przez Unię Europejską, która hojnie wspiera jednostkę – PCSS najefektywniej pozyskuje środki UE na działalność i projekty. Dlatego Centrum już kilkakrotnie uhonorowano tzw. Kryształową Brukselką. To ceniona przez naukowców i przedsiębiorców nagroda przyznawana za sukcesy w tzw. programach ramowych Unii Europejskiej.
Czas na roboty
Lada dzień stolica Wielkopolski stanie się centrum europejskiej dyskusji o robotyce i sztucznej inteligencji. To właśnie tu w dniach 14-16 listopada odbędzie się najważniejsza część tegorocznego Europejskiego Tygodnia Robotyki. Impreza jest organizowana od 2011 roku przez euRobotics, międzynarodowe stowarzyszenie non-profit z siedzibą w Brukseli, które skupia ponad 250 firm, uniwersytetów i instytucji badawczych z branży robotycznej.
Oprócz dyskusji ekspertów organizatorzy przygotowują otwartą strefę dla publiczności, w której będzie można oglądać najnowsze roboty przemysłowe, maszyny kroczące i humanoidalne. Polscy studenci, zaliczani do światowej czołówki w dziedzinie konstruowania robotów marsjańskich, zaprezentują możliwości swoich łazików. Organizatorzy przygotowali także warsztaty robotyki mobilnej dla młodzieży i kurs konstruowania dla najmłodszych. Mali inżynierowie będą mogli zaprojektować własnego robota, a potem zbudować go i wprawić w ruch, wykorzystując zaawansowany zestaw klocków.
– Przedstawiciele najważniejszych w branży firm i instytucji będą dyskutować o technologicznej przyszłości naszego kontynentu – mówi dr inż. Krzysztof Walas, koordynator imprezy. – Tegorocznym motywem przewodnim jest połączenie robotyki oraz sztucznej inteligencji. Jeden z paneli tematycznych nosi tytuł „Women in Robotics”, a zaproszenie do udziału w nim przyjęły już przedstawicielki tej branży m.in. ze Szwajcarii, Finlandii, Bośni i Hercegowiny, Włoch, Rumunii, Serbii i Polski.
Centralne wydarzenie odbędzie się w Centrum Konferencyjno-Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Współorganizatorami są Politechnika Poznańska, PCSS oraz Europejska Fundacja Kosmiczna.
Portal sztucznainteligencja.org.pl jest patronem medialnym tej imprezy.