Polska Agencja Prasowa uruchamia chatbota do weryfikacji fake newsów na temat koronawirusa
Nowe narzędzie FakeHunter ma pomóc w walce z plagą mitów i fałszywych informacji pojawiających się w internecie. Chatbot działa w oparciu o przetwarzanie języka naturalnego NLP i usługę w chmurze dostarczaną przez Google Cloud i Amazon AWS.
Co prawda nie jest jeszcze wszechwiedzący. Nie zrozumiał mojego pytania: „czy chityna leczy koronawirusa?” i zinterpretował je jako pytanie „Czy, by wyleczyć COVID-19 wystarczy przez jeden dzień wdychać opary wódki?” i odpowiedział, że to „fałsz”. Ale na wiele innych pytań FakeHunter odpowiadał prawidłowo.
Jak go uruchomić? Wystarczy w polu „Szukaj” Facebook Messengera wpisać frazę „@PAPFakeHunter”. Bot przywita się, poprosi o zadawanie zamkniętych pytań na temat koronawirusa, odpowie na nie krótko: prawda lub fałsz i uzasadni swoją odpowiedź tekstem opracowanym przez dziennikarzy, społecznych liderów opinii i ekspertów strony fakehunter.pap.pl. Każdy może ich wspomóc – jeśli odpowiedź nie pasuje do pytania, można zgłosić newsa do weryfikacji, a chatbot będzie dzięki temu mądrzejszy.
Łowca od PAP
Projekt uruchomiony przez Polską Agencję Prasową wspólnie z GovTech Polska ma demaskować nieprawdziwe wiadomości dotyczące wirusa SARS-CoV-2. Powstał, by portale internetowe i wszyscy użytkownicy mediów społecznościowych w sposób odpowiedzialny dzielili się wyłącznie prawdziwymi przekazami i aby hamować nakręcanie się spirali strachu, w internecie głównie przez bzdury na temat COVID-19.
Ze skalą zjawiska możemy poradzić sobie wyłącznie z pomocą społeczności – zarówno twórców oprogramowania jak i ogółu społeczeństwa, którzy pomogą w weryfikacji nieprawdziwych treści
„Polska Agencja Prasowa razem z zespołem GovTech Polska otrzymała zadanie znalezienia rozwiązania. Uznaliśmy, że ze skalą zjawiska możemy poradzić sobie wyłącznie z pomocą społeczności – zarówno twórców oprogramowania jak i ogółu społeczeństwa, którzy pomogą w weryfikacji nieprawdziwych treści. Do realizacji tego celu niezbędne jest stworzenie oprogramowania, które pomoże w organizacji tej walki. W prace nad rozwiązaniem problemu, zaangażował się zespół DO OK S.A., opracowując aplikację. Informacje o najbardziej niebezpiecznych fake newsach będą trafiać do partnerów medialnych PAP w celu ich zdementowania” – czytamy na stronie fakehunter.pap.pl.
Polska Agencja Prasowa jest spółką Skarbu Państwa. Ma charakter publicznej agencji prasowej, która uzyskuje i przekazuje odbiorcom wszechstronne informacje z kraju i z zagranicy. Program GovTech Polska jest realizowany przez zespół, działający w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod patronatem premiera. Odpowiada za międzyresortowe projekty w dziedzinie innowacji, nowych technologii oraz cyfryzacji.
Od leku po zgody
Pierwszy zgłoszony i zweryfikowany przez zespół FakeHuntera news dotyczy hydroksychlorochiny. Informacja o tanim i rzekomo skutecznym leku na koronawirusa pochodzi z polskiej witryny www.wolna-polska.pl. Werdykt fakehunterów na stronie fakehunter.pap.pl? „W żadnym wypadku nie można jeszcze powiedzieć, że wymieniane w zgłoszonej treści leki hydroksychlorochina i azytromycyna „leczą COVID-19”. Nie ma jeszcze wyników badań w jakikolwiek sposób to potwierdzających”. Jeden z najświeższych werdyktów dotyczy działań gigantów technologicznych wobec koronawirusa: „Nieprawdą jest że Google i Apple sprawdzają możliwość ekspozycji na COVID-19 bez naszej zgody” – brzmi stanowisko FakeHunter- ów.
Aby weryfikować informacje w projekcie PAP i GovTech, można też, obok Messengera używać specjalnie przygotowanej wtyczki do przeglądarek Chrome i Firefox. To aplikacja służąca zaznaczaniu treści do zweryfikowania, wysyłania ich do sprawdzenia. Za jej pośrednictwem otrzymamy też powiadomienia z werdyktem ekspertów. Póki co pobrało ją kilkuset internautów.