Politechnika Poznańska znów wzbogaca swoją ofertę edukacyjną, podążając z duchem naszych czasów. Od letniego semestru rusza tam nowa specjalność studiów magisterskich na kierunku Automatyka i Robotyka: Roboty i Systemy Autonomiczne (RiSA)
Jest to propozycja studiów stacjonarnych dla absolwentów studiów I stopnia kierunków Automatyka i Robotyka, Informatyka lub Mechatronika. Nową specjalność uruchomi Instytut Robotyki i Inteligencji Maszynowej (do niedawna Instytut Automatyki, Robotyki i Inżynierii Informatycznej) Politechniki.
– Program specjalności został przygotowany z myślą o studentach, którzy są szczególnie zainteresowani zagadnieniami robotyki i sztucznej inteligencji. Nadrzędnym celem twórców specjalności było dostarczenie studentom wiedzy i umiejętności, które posłużą im w pracy w innowacyjnych przedsiębiorstwach z branży ICT, firmach produkcyjnych wdrażających koncepcje „przemysłu 4.0” lub w pracy naukowej – informuje nasz portal dr hab. inż. Piotr Skrzypczyński z Instytutu.
W ramach specjalności RiSA realizowana będzie koncepcja „research-driven education”, która włączy studentów do prac w projektach badawczych i badawczo-rozwojowych.
Dodajmy, że według wyliczeń przeprowadzonych przez firmę Statista do roku 2025 globalny rynek robotyki może być wart 500 miliardów dolarów. Inna prognoza PwC stwierdza, że gdyby w pełni wykorzystać sztuczną inteligencję, światowa gospodarka wzbogaciłaby się do 2030 r. nawet o 15,7 biliona dolarów.
Jednak wciąż brakuje w tych dziedzinach specjalistów. Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że do 2025 roku w Polsce potrzebnych będzie przynajmniej 200 tys. specjalistów tworzących sztuczną inteligencję.
Przypomnijmy, że w tym roku Politechnika uruchomiła studia licencjackie w zakresie sztucznej inteligencji w języku angielskim – jako pierwsze tego typu w Polsce.