#Zostańwdomu jeszcze chwilę – ciekawe seminaria online na Supercomputing Frontiers Europe 2020! Dołącz bezpłatnie
Wydarzenie Supercomputing Frontiers Europe łączy osoby zainteresowane światem superkomputerów, nowych technologii i sztucznej inteligencji z ludźmi, którzy mają papiery na to, żeby opowiedzieć o tych tematach ciekawie i kompetentnie.
Impreza organizowana jest przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Konferencja SCFE2020 odbyła się pod koniec marca. Już w nowej, pandemicznej rzeczywistości, a więc wirtualnie. Ewoluowała w cykliczne, cotygodniowe spotkania z naukowcami, które można śledzić online.
Przypadek CASUS
Niedawno gościem konferencji był dr Michael Bussmann, dyrektor nowego centrum CASUS (Center for Advanced Systems Understanding) w Görlitz.
To nowatorski ośrodek badawczy stworzony przez niemieckie instytuty stowarzyszenia Helmholtz, Instytut Maxa Plancka Biologii Molekularnej i Genetyki oraz Uniwersytet Techniczny w Dreźnie we współpracy naukowej z polskimi uczelniami: Uniwersytetem Wrocławskim oraz Uniwersytetem Warszawskim, Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (IIMCB) i Politechniką Warszawską.
Instytucja planowana jest jako ośrodek „interdyscyplinarnych badań systemów, intensywnie wykorzystujących dane”. CASUS ma ambicję, by osiągnąć wiodącą pozycję międzynarodową w tej rozwijającej się dziedzinie badań. Chodzi o wspólne „badania nad podstawami teoretycznymi i metodami cyfrowymi, które podkreślają strukturalne i metodologiczne podobieństwa pomiędzy różnymi dyscyplinami badań systemów i w ten sposób stymulują interdyscyplinarną wymianę, zwłaszcza na styku tych dziedzin”.
Wśród głównych obszarów zainteresowań ośrodka są: systemowe badania Ziemi, biologia systemów, materiały w ekstremalnych warunkach i pojazdy autonomiczne. CASUS ma łączyć metody z matematyki, teorii systemów i analizy danych.
– Działamy jako centrum zaawansowanego zrozumienia systemów, gdzie łączymy HPC [obliczenia o wysokiej wydajności] i nauki o danych, aby naprawdę zrozumieć w nowoczesny sposób złożone systemy – mówił w trakcie seminarium Bussmann. – Standardowy proces naukowy nadal działa, ale w przyszłości będzie to proces cyfrowy i będzie zależał od HPC i danych, więc to, co naprawdę dzieje się teraz, to próba zrozumienia, jak połączyć te rzeczy i jak naprawdę uczynić proces naukowy procesem cyfrowym w jego złożoności i kompletności.
Zrozumienie i przewidywalność rozwoju złożonych systemów według twórców CASUS w nadchodzących latach będzie nabierało coraz większego znaczenia, a tym samym stanie się ważniejsze zarówno dla badań, jak i dla firm oraz decydentów.
Istotną częścią koncepcji CASUS jest atrakcyjny międzynarodowy program stypendialny i warsztatowy dla najlepszych międzynarodowych naukowców.
O COVID-19 i nie tylko
Kolejne seminarium SCFE2020 zaplanowane zostało na 21 maja. Gościem będzie dr Franciszek Rakowski z ICM UW, główny badacz SI Działu Badań i Rozwoju Samsung Polska.
Opowie o przewidywaniu przebiegu epidemii COVID-19 w Polsce, prezentując jedno z najbardziej obiecujących podejść do prognozowania możliwych scenariuszy epidemii. Model skonstruowany przez polskich naukowców ponad dziesięć lat temu na potrzeby epidemii grypy został ponownie ożywiony i dostosowany do parametrów COVID-19. Obecnie przynosi on zarówno wyniki naukowe, jak i pragmatyczne raporty, które są przekazywane polskim władzom.
W kolejnych odsłonach usłyszymy Anetę Afelt z ICM UW, która opowie o pandemiach w czasach globalizacji (28 maja), Alana Edelmana z Massachusetts Institute of Technology (4 czerwca – wstępny, tajemniczy tytuł seminarium: Julia), Sarah Kenderdine z École Polytechnique Fédérale de Lausanne (11 czerwca – wstępny tytuł: Cyfrowa muzeologia) i Stephena Wolframa z Wolfram Research (18 czerwca, seminarium nt. niespodzianek pojawiających się przy stosowaniu paradygmatu obliczeniowego).
Rejestracja na seminaria jest bezpłatna.
Portal sztucznainteligencja.org.pl jest partnerem medialnym Supercomputing Frontiers Europe 2020