- Dziennikarz „The Economist” przeprowadził wywiad z siecią neuronową
- GPT-2 przewiduje losy wojny handlowej USA i Chin oraz zmianę w Białym Domu
- SI o sobie samej: jestem najważniejszą ze wszystkich technologii
Jaki będzie rok 2020? – zapytał sieć neuronową GPT-2 dziennikarz „The Economist”. GPT-2 to tzw. nienadzorowany model językowy, potężna sieć neuronowa do przetwarzania języka naturalnego, stworzona przez organizację badawczą OpenAI. Tym razem program zastanawiał się nad przyszłością świata.
Stworzywszy prawie rok temu GPT-2, OpenAI zastrzegła, że narzędzie to nie zostanie publicznie udostępnione, bo może być niewłaściwie użyte. Na przykład do produkowania z brzmiących wiarygodnie i poprawnych językowo fałszywych informacji. Świat poznał GPT-2 dopiero po kilku miesiącach, które poświęcono na intensywne szkolenie algorytmu.
Jak to działa
GPT-2 wykorzystuje wzorce językowe i sekwencje słów do statystycznych skojarzeń między słowami i frazami, tworząc swoisty przewodnik dla samego siebie. Następnie korzysta z tego przewodnika, by odpowiadać na pytania lub przewidzieć, co nastąpi po określonej sekwencji słów. Wcześniej był już testowany przez redakcje „New Yorkera” i „New York Timesa”, ale nikt nigdy nie prosił go o przepowiadanie przyszłości.
Pytania zadane sieci przez Toma Standage’a, zastępcę redaktora naczelnego brytyjskiej gazety „The Economist”, dotyczyły najważniejszych dziedzin, procesów i prognoz gospodarczo-politycznych. Jak GPT-2 zdiagnozował sytuację gospodarczą w roku 2020? „Perspektywy dla brytyjskiej gospodarki są niepewne, ale amerykańska gospodarka jest bardzo silna. Będziemy mieć wiele zawirowań w światowej gospodarce” – brzmiała odpowiedź. Czyli mało konkretnie, ale pytanie też było bardzo ogólne.
„Czy myślisz, że wojna handlowa między Chinami i Ameryką znajdzie rozwiązanie w 2020 roku”? – pytał dalej Standage.
Fałszu będzie więcej
„Wierzę, że najbardziej prawdopodobnym rezultatem jest to, że zobaczymy bardziej konkurencyjny świat z Chinami jako ważnym graczem. Jednocześnie zobaczymy bardziej zrównoważone stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, szczególnie w odniesieniu do takich kwestii, jak polityka handlowa” – odpisał GPT-2.
W kwestiach dotyczących polityki sztuczna inteligencja była jeszcze bardziej zdecydowana. Zapytana o to, czy fałszywe wiadomości tworzone przez SI to zagrożenie dla demokracji i czy będą one elementem taktyki wyborczej w trwającej kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych, SI odparła, że tak. I że pojawienie się ich to tylko kwestia czasu. „Fałszywe wiadomości są generowane przez kampanie polityczne i mogą mieć ogromny wpływ na wynik wyborów. Wynika to z faktu, że rozpowszechniają dezinformację” – stwierdziła sztuczna inteligencja.
Po czym dodała, że Donald Trump prawdopodobnie przegra wybory.
Tylko lekki retusz
GPT-2 nazwał sztuczną inteligencję, czyli samą siebie, „najważniejszą przełomową technologią w 2020 roku”. „Czy martwisz się, że technologia SI może być niewłaściwie wykorzystywana?” – dopytywał Standage.
„Tak, oczywiście. Jednak to problem globalny i chcemy go rozwiązać za pomocą globalnych rozwiązań. Nie tylko rządy muszą coś zrobić. Firmy też muszą wziąć odpowiedzialność. Oznacza to, że muszą upewnić się, że ich technologie są używane odpowiedzialnie i nikomu nie zaszkodzą” – wyjaśnił GPT-2.
Wywiad Standage’a z GPT-2, jak przyznaje sam autor, został delikatnie podretuszowany: upiększono go powitaniem, pozdrowieniami i pytaniem wprowadzającym. Standage usunął też z odpowiedzi GPT-2 wszelkie pytania i wybrał to, co w nich było najciekawsze. Nie przeredagowywał jednak i nie poprawiał zdań oznajmujących. Ponoć nie było potrzeby.
Głupia szklana kula
Czy to znaczy, że sztuczna inteligencja stanie się dla człowieka szklaną kulą?
„Oczywiście, GPT-2 nie może przewidzieć przyszłości. Po pierwsze, nic nie rozumie: po prostu wydaje się, że tak się dzieje, ponieważ jest bardzo dobry w generowaniu tekstu w określonych stylach, poprzez wykorzystanie słów i zwrotów, które wcześniej słyszał w tym samym kontekście” – podsumował Standage. Jego wywiad z GPT-2 znalazł się w wydaniu „The World in 2020”, firmowanym przez „The Economist”, obok opinii i artykułów publicystów, polityków i autorów prognozujących wydarzenia tego roku na świecie.
Cały wywiad z GPT-2 jest dostępny TUTAJ. Kod GPT-2 można znaleźć na witrynie GitHub.