Gacyk: Cyborg będzie się śmiał ostatni
Kiedy zakumplowałam się z kilkoma prominentnymi cyborgami, to potem było już z górki – przyznaje Magda Gacyk w rozmowie z Moniką Redzisz.
Kiedy zakumplowałam się z kilkoma prominentnymi cyborgami, to potem było już z górki – przyznaje Magda Gacyk w rozmowie z Moniką Redzisz.
Szkielety organiczne z wbudowanymi cząsteczkami metali, zwane MOF, to nowa klasa materiałów o szczególnych własnościach. Algorytmy sztucznej inteligencji pomagają je projektować. A chemicy zacierają ręce…
Ile można całować robota? Czy jak robot nas połaskocze, to będzie śmiesznie? I najważniejsze pytanie – jaki jest sens istnienia? (robotów społecznych, oczywiście). Odpowiedzi na te trudne pytania szukali uczestnicy spotkania HumanTech na warszawskim Uniwersytecie SWPS.
Pewnie, że najtaniej byłoby zamówić tysiąc sztuk w Chinach. Ale my chcemy działać jako manufaktura, a nie taśmowo tworzyć setki urządzeń i wypuszczać je na rynek – mówi Piotr Woźniak, współtwórca polskiego egzoszkieletu.
Mgły i chmury zasłaniające Ziemię na zdjęciach z satelitów to poważny problem dla naukowców i sprzętu. Ale od czego jest PhiSat-1?
Spółka DeepMind stworzyła sieć neuronową do dokładnego przewidywania kształtu białek na podstawie samej sekwencji aminokwasów. To zmieni oblicze medycyny.
Specjalne elektrody umieszczone w mózgu częściowo przywróciły samodzielność dwóm sparaliżowanym mężczyznom.
Poznanie świata opieramy na zmysłach, ale zmysły coraz łatwiej oszukać. Kontinuum Sztucznej Rzeczywistości, czyli technologie rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej, tworzą coraz lepsze symulacje świata.
Inżynierowie mają skłonność do ujmowania problemów świata jako zadań dla technologii. Humaniści częściej widzą nieprzekraczalne ograniczenia człowieka i rzeczywistości. Czy można pogodzić obie perspektywy?