Gacyk: Cyborg będzie się śmiał ostatni
Kiedy zakumplowałam się z kilkoma prominentnymi cyborgami, to potem było już z górki – przyznaje Magda Gacyk w rozmowie z Moniką Redzisz.
Kiedy zakumplowałam się z kilkoma prominentnymi cyborgami, to potem było już z górki – przyznaje Magda Gacyk w rozmowie z Moniką Redzisz.
Ile można całować robota? Czy jak robot nas połaskocze, to będzie śmiesznie? I najważniejsze pytanie – jaki jest sens istnienia? (robotów społecznych, oczywiście). Odpowiedzi na te trudne pytania szukali uczestnicy spotkania HumanTech na warszawskim Uniwersytecie SWPS.
Poznanie świata opieramy na zmysłach, ale zmysły coraz łatwiej oszukać. Kontinuum Sztucznej Rzeczywistości, czyli technologie rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej, tworzą coraz lepsze symulacje świata.
Inżynierowie mają skłonność do ujmowania problemów świata jako zadań dla technologii. Humaniści częściej widzą nieprzekraczalne ograniczenia człowieka i rzeczywistości. Czy można pogodzić obie perspektywy?
Nawet najlepsze standardy nie zagwarantują etycznego rozwoju SI. Do ich urzeczywistnienia potrzeba jeszcze ram prawnych oraz mechanizmów potwierdzających znajomość etyki technologii. I dobrej woli.
Dylematów ery cyfrowej nie rozwiążemy, korzystając wyłącznie z pomocy etyki. Niezbędne jest również myślenie polityczne, uwzględniające prawa i interesy wspólnoty.
Polska na dziesiątym miejscu indeksu oceniającego jakość cyfrowego życia na świecie.
Skrzywienie algorytmiczne to znany problem w uczeniu maszynowym. Aby mu przeciwdziałać, stosuje się różne metody usuwania uprzedzeń z modeli sztucznej inteligencji. Czy jednak zawsze warto to robić?
Walka z głodem na świecie jest trudna, choć niby prosta. Może ją ułatwić nowa aplikacja wysoko oceniana przez ekspertów. A ty możesz w tym pomóc.