Sztuczna inteligencja i atlas chmur
Mgły i chmury zasłaniające Ziemię na zdjęciach z satelitów to poważny problem dla naukowców i sprzętu. Ale od czego jest PhiSat-1?
Mgły i chmury zasłaniające Ziemię na zdjęciach z satelitów to poważny problem dla naukowców i sprzętu. Ale od czego jest PhiSat-1?
Inżynierowie mają skłonność do ujmowania problemów świata jako zadań dla technologii. Humaniści częściej widzą nieprzekraczalne ograniczenia człowieka i rzeczywistości. Czy można pogodzić obie perspektywy?
Uczeni z Kopenhagi policzyli drzewa na Saharze. Jest ich tam więcej, niż moglibyśmy przypuszczać.
Świat potrzebuje coraz więcej żywności. Aby temu sprostać, trzeba zmienić to, co uprawiamy i jak to uprawiamy. Dlatego laboratorium X firmy Alphabet powołało do życia projekt Mineral.
Nowy japoński superkomputer do przetwarzania danych środowiskowych ma być symulatorem naszej planety. Pomoże między innymi w zapobieganiu skutkom katastrof naturalnych .
Ziemia choruje na zmiany klimatu. Cierpi z powodu gazów cieplarnianych. Nowa, globalna koalicja organizacji technologicznych i klimatycznych chce nowocześnie monitorować ich emisję.
Od przewidywania smogu po alarm o przepełnionych koszach na śmieci. Nawet lasów pilnują tu specjalne czujniki. Technologie wkraczają do kolejnych miast Republiki Chińskiej.
Badania pokazały, skąd niesporczaki, najbardziej odporne organizmy na świecie, biorą swoją niezłomność. Przyda się to w przyszłości w medycynie, inżynierii roślin, a nawet w podróżach kosmicznych.
W coraz bardziej zatrutym środowisku jest coraz mniej owadów, które zapylałyby kwiaty. W Australii rolę trzmieli zaczęły więc przejmować roboty.