Czy można stworzyć narzędzia, żeby usunąć hejt z sieci? W ubiegły weekend pracowali nad tym młodzi programiści na hackathonie w warszawskim muzeum Polin
Hackathony, to „maratony projektowania”, podczas których programiści stają przed zadaniem rozwiązania pewnego problemu w wyznaczonym czasie. Chęć do walki z nienawiścią w internecie sprawiła, że kilkudziesięciu młodych ludzi zebrało się w ubiegły weekend w warszawskim muzeum Polin.
Pomysł na HackHate jest wynikiem współdziałania trójki organizatorów: Tikkunology Foundation, Ambasady Izraela, oraz Digital University.
„Wszyscy podzielamy zainteresowanie kwestiami wykorzystania technologii dla celów prospołecznych, stąd też gdy pojawił się przed nami problem rosnącego antysemityzmu w ostatnich miesiącach, postanowiliśmy podejść do niego w inny sposób. Izrael jest krajem start-upów, wypracował pewną kulturę rozwiązywania trudnych zagadnień przy wykorzystaniu technologii. Chcemy wcielić ten model w życie i dostarczyć organizacjom, mediom i naukowcom nowych narzędzi do walki z hejtem – w pierwszej edycji – z antysemityzmem” – tłumaczył nam Jakov Schimmelpfennig z Tikkunology Foundation.
W miniony piątek odbyło się oficjalne otwarcie. W swoim odczycie prof. Michał Bilewicz z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW zaprezentował badania naukowe, z których wynika, że antysemityzm nigdy nie jest odosobnionym zjawiskiem. Osoby, które przejawiają uprzedzenia wobec konkretnych grup narodowościowych przejawiają je również wobec kobiet, mniejszości seksualnych, czy przedstawicieli innych religii. Zwalczając jeden przejaw mowy nienawiści zwalczamy też i pozostałe.
Podczas dwudniowego maratonu programistom doradzali eksperci z dziedziny uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji, zbierania i przetwarzania danych, analizy języka w sieci, czy gamingu. Wyniki pracy sześć zespołów zaprezentowało w niedzielę. Projekty były bardzo zróżnicowane – od aplikacji edukacyjnych (do walki z uprzedzeniami za pomocą faktów), przez aplikacje społecznościowe (do walki z przejawami nienawiści w internecie), po nakładki do wykrywania słów kluczowych w mediach społecznościowych.
Antysemityzm nigdy nie jest odosobnionym zjawiskiem. Osoby, które przejawiają uprzedzenia wobec konkretnych grup narodowościowych przejawiają je również wobec kobiet, mniejszości seksualnych, czy przedstawicieli innych religii. Zwalczając jeden przejaw mowy nienawiści zwalczamy też i pozostałe.
Zwycięski projekt drużyny numer cztery to mapa obrazująca występowanie antysemickich i nienawistnych komentarzy w mediach społecznościowych. By identyfikować takie treści z jak największą precyzją zespół wykorzystał sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. To gotowe rozwiązanie, które pozwala nanieść na mapę występowanie określonych słów kluczowych w czasie rzeczywistym. W zwycięskim zespole pracowali Magdalena Jajte z Niemiec, Josh Chaim z Izraela oraz Mariusz Rokicki i Piotr Hryniewicz z Polski. Rozwiązanie tak się spodobało, że – jak pochwalił się Josh Chaim – znalazło inwestora jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu jury.
Mapa może pomóc organizacjom i instytucjom w zebraniu danych na temat antysemityzmu, miejsca występowania, natężenia, czy korelacji z aktualnymi wydarzeniami, jak np. przemówienie polityka, czy przyjazd zagranicznej delegacji. Zwycięzcy uzyskają wsparcie fundacji Tikkunology, ale pozostałe pięć projektów również znajdzie zastosowanie – będą wykorzystywane jako wsparcie metod badawczych w Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW.
„Cieszę się, że pierwsza edycja Hackathonu jest już za nami. Obserwowanie jak ludzie łączą siły, poznają się, wspierają, dyskutują i nawiązują relacje jest niezwykle budujące. To wspaniałe, że możemy wykorzystać tak niesamowite narzędzia by wnieść trochę dobra do świata” – mówi Jakov Schimmelpfennig.
Patronem honorowym wydarzenia był Rzecznik Praw Obywatelskich RP.